15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin yıldönümünde, hain kalkışmanın ve sonuçlarının unutulmaması amacıyla geniş kapsamlı bir program hazırlandı. İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban'ın öncülüğünde, mülki idare ve kamu kurumları ile birçok sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla organize edilecek etkinlikler, İzmir'deki vatandaşları bu anlamlı günde bir araya getirecek.

Programın içeriği şöyle;

Programın içeriği şöyleProgram, 10 Temmuz'da başlayarak çeşitli etkinliklerle devam edecek...

15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı'na Fidan Dikimi: Şehitlerimizin anısına oluşturulan hatıra ormanına yeni fidanlar dikilecek. Bu etkinlik, hem çevre duyarlılığını artırmayı hem de şehitlerimizi anmayı amaçlıyor.

ABD Başkan Yardımcısı Harris'ten ilk açıklama: ''Adaylığı hak etme ve kazanma niyetindeyim!'' ABD Başkan Yardımcısı Harris'ten ilk açıklama: ''Adaylığı hak etme ve kazanma niyetindeyim!''

Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı Körfez Deniz Turu: Şehit yakınları, gaziler ve aileleri için düzenlenen deniz turu, katılımcılara moral vermeyi ve birlikte vakit geçirmeyi sağlayacak.

Üçkuyular-Konak Arası Bisiklet Sürüşü: Bu etkinlik, hem spor hem de toplumsal birlikteliği teşvik eden bir organizasyon olarak öne çıkacak.

Camilerde Kur’an-ı Kerim Tilavetleri ve Dualar: İl genelindeki camilerde Kur’an tilavetleri yapılacak, dualar okunacak ve lokma ikramları gerçekleştirilecek.

Fotoğraf Sergileri: İzmir Valiliği ve Anadolu Ajansı iş birliğiyle, kentteki 3 ayrı AVM ve Konak Meydanı'nda 15 Temmuz’a dair anıların yer aldığı fotoğraf sergileri düzenlenecek. Sergiler, 15 Temmuz’un anlam ve önemini görsel olarak anlatmayı hedefliyor.

Vali Elban: Tüm İzmirlileri davet ediyorum

İzmir Valisi Dr. Süleyman Elbanİzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “15 Temmuz'un ruhuna yakışır bir program hazırlamak istedik. Valiliğimizin sevk ve idaresinde, ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarını azami şekilde sürece dahil ederek, demokrasi şehitlerimiz ve gazilerimiz başta olmak üzere, millî irademize sahip çıkan tüm vatandaşlarımızın dik duruşunu onurlandıran bir program hazırladığımıza inanıyorum. Bu vesileyle; millî bayramlarımız arasında ayrı bir yeri ve önemi olan 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nde, tüm İzmirlileri Konak Atatürk Meydanı’nı doldurmaya, böylelikle bir kez daha, demokrasiye, millî birliğe ve beraberliğimize, her zaman ve her yerde nasıl sahip çıktığımızı tüm dünyaya göstermeye davet ediyorum.”

Muhabir: Balamir Yıldız