Diyabet hastaları ve kilo vermek isteyenlerin sıkça kullandığı ksilitol, sakız ve diş macunu gibi ürünlerde de bulunuyor. Geçen yıl yapılan bir araştırma, ksilitol gibi şeker alkollerinden olan eritritolün kalp krizi ve felç riskini iki katına kadar artırabileceğini ortaya koymuştu.

Aynı ekip, yeni çalışmalarında ksilitolün kalp damar sağlığı üzerindeki etkilerini inceledi. Dün European Heart Journal adlı hakemli dergide yayımlanan çalışmada, kalp hastalığı riski taşıyan ve gece orucu tutan 3 binden fazla kişinin kan örnekleri test edildi.

Bilim insanları araştırdı ve kan grupları arasında hangisi çok daha zeki belli oldu Bilim insanları araştırdı ve kan grupları arasında hangisi çok daha zeki belli oldu

Üç yıl boyunca takip edilen katılımcıların bir kısmı kalp damar sorunları yaşarken, kanında yüksek seviyede ksilitol bulunanların bu sorunları deneyimleme olasılıklarının daha yüksek olduğu görüldü.

İnsan ve fareler üzerinde yapılan deneyler, ksilitolün kandaki trombositlerin pıhtılaşmasını hızlandırdığını ortaya koydu. Bu pıhtılar kalp krizi, felç ve hatta ölüme yol açabilir.

Ayrıca 20 sağlıklı kişinin yarısına normal seviyede ksilitol içeren, diğer yarısına ise şekerle (glukoz) tatlandırılmış içecekler verildi. İlk gruptaki katılımcıların kanındaki pıhtılaşma hızla artarken, şekerli içecek tüketenlerde böyle bir artış gözlenmedi.

Kalp krizi, felç ve ölüm riski neredeyse iki kat artıyor

Araştırmacılar, ksilitolün eritritol gibi kalp krizi, felç ve ölüm riskinin neredeyse iki kat artmasıyla ilişkili olduğunu keşfetti. Çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Stanley Hazen, bu durumu şöyle ifade etti:

Tat alma duyularımız şekerle bu diğer tatlandırıcılar arasındaki yapısal farkı anlayamıyor ama belli ki trombositlerimiz anlayabiliyor.

Kaynak: TRT HABER