Sinep köyünde yetişen yerel endemik bitki özelliği taşıyan Siirt adaçayı (Salvia Siirtica) koparanlara 387 bin 141 lira ceza kesiliyor. Sinep köyü mezarlığında yetişen ve IUCN kriterlerine göre tek yaşama alanına sahip olması ve popülasyondaki birey sayısının azlığı nedeniyle nesli kritik tehlike altında bulunan bitki koruma altında tutuluyor.

12 Haziran 2024 Çılgın Sayısal Loto çekilişi sonuçları belli oldu! 12 Haziran 2024 Çılgın Sayısal Loto çekilişi sonuçları belli oldu!

Siirt Adaçayı

''Lokal endemik türlerden biridir''

Siirt Üniversitesi (SİÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Fidan, adaçayının ballıbabagiller familyasına ait bir tür olduğunu belirtti. Ülke genelinde bulunan yaklaşık 100 türden fazlasının 50'den fazlasının endemik olduğunu ifade eden Fidan şunları söyledi: "Bazıları lokal endemiktir. Siirt adaçayı lokal endemik türlerden biridir. Yeryüzünde sadece Siirt'te belirli bir noktada yayılışı bulunmaktadır. Yılın 15-20 günlük bir süresinde çiçek açıyor, ondan sonra çiçeklerini kapatıp meyve oluşturmaya başlıyor" dedi.

Doğal yayılış alanı mezarlık

Siirt adaçayının tehlike kategorisinin kritik seviyede olan bir tür olduğunu ve bu nedenle koruma altına alındığını anımsatan Fidan, koparılması halinde 387 bin 141 liralık ceza uygulandığını belirtti. Öte yanda, bu türün yayılış gösterdiği alanın mezarlık olduğuna dikkati çeken Fidan, "Siirt adaçayının bulunduğu alan aslında çok önemli. İnancımız gereği mezarlıklar bitkilerin korunması için çok önemli alanlardır. Çünkü biz mezarlıklardan bir şey koparılmasının doğru olmadığına inanıyoruz. Bu bitkinin doğal yayılış alanı bir mezarlık. Doğal olarak da koruma altında olan bir tür olarak hesaplıyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi