Konak esnafı mutlu haber alıyor: İESOB ve Belediye iş birliğinde! Konak esnafı mutlu haber alıyor: İESOB ve Belediye iş birliğinde!

"DENİZİNE SAHİP ÇIK"

Sığacık'ta Teos Marina için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın marina genişletme projesine karşı eylemler devam ediyor. Teos Marina önünde toplanan Seferihisarlılar, "Marinanın genişletilmesine, denizimizin işgal edilmesine hayır" pankartı açtı. Seferihisar Belediye Bandosu eşliğinde yürüyen vatandaşlar, "Sığacık uyuma, denizine sahip çık" sloganı attı. Teknelerle denize açılan ve protestolarını deniz üzerinde teknelerle sürdüren yüzlerce Seferihisarlıya, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Seferihisar Belediye Başkan Yardımcıları Nuriye Hepterlikçi, İnanç Karabulut ve Gökhan Pehlivan, CHP meclis üyeleri, CHP İlçe Başkanı Rahmi Tezel Çınar, mahalle muhtarları, çok sayıda sivil toplum örgütü destek verdi. CHP Meclis Üyesi Fuat Gümüş ve Deprem Uzmanı Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan’da, marina kapasitesi arttırımının yaratacağı sıkıntıları tüm detaylarıyla anlattı. Marinanın kapasite artırımına yönelik Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na yapılan ÇED başvurusunun, Sığacık’a hiçbir katkısı olmadığı gibi pek çok çevresel sorunu da beraberinde getireceği yapılan açıklamada vurgulandı.

EYLEMLER SÜRECEKEYLEMLER SÜRECEK

Eyleme katılan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, "Biz marinanın genişlemesine karşı eylemlerimizi sürdüreceğiz. Çünkü bu işin sonu yok. Daha önce 500 kapasiteydi. Ondan sonra 700 küsura çıkardılar. Şimdi bir 200 küsür daha eklemek istiyorlar. Bu işin sonu yok. Sermaye nereye kadar? Biz çoluğumuza çocuğumuza, gelecek olan gençliğimize Sığacık'ı bu şekilde bırakamazsak, bu güzellikleri yaşatamazsak, doğaya sahip çıkamazsak zaten Sığacık diye bir şey kalmayacak" dedi.

"GEREKİRSE ÇADIR KURARIZ"

Sığacık halkı tarafında marinanın genişlemesine karşı toplanan imzaların yer aldığı dosyayı da teslim alan Yetişkin, "Biz gerekirse marinanın karadaki inşaat alanında çadır kurup, çadırlarımızla orayı teslim etmeyeceğimizi duyururuz. Buna karşı sadece belediye olarak, sivil toplum kuruluşları olarak karşı duramayız. Seferihisar halkı tamamen örgütlenmeli. Hep beraber bir mücadele vermemiz gerekiyor. Bunun başka türlü üstesinden gelemeyiz" diye konuştu. Teos Marina’nın Seferihisar’a, deniz canlılarına ve esnafına da bir faydası olmadığını belirten Başkan Yetişkin, Marinanın açılmadan önce verdiği vaatlerin gerçekleşmediğini aksine otopark haline geldiğini de vurguladı.

Kaynak: BÜLTEN