Siyaset son 24 saatini yeniden kepenk açan Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP)'nin arkasında kim var sorusuyla hareketli saatler geçirdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na 28 Haziran'da kuruluş dilekçesi veren SHP'nin perde arkasındaki ismi gazeteci Şaban Sevinç açıkladı. Sevinç önce SHP’nin Kurucu isimlerini açıkladı. 
28 Haziran’da kurulduğu ortaya çıkan SHP’nin kurucu görünen isimler şöyle…
Abdullah Çapar, Ahmet Arslan, Akın Gülay, Aziz Kızılarslan, Berat Umut Hoşgör, Burak Çelik, Diler Korkmaz, Doğukan Akdeniz, Emirkan Akdeniz, Emre Can Dursun, Enes Çelik, Engin Akyıldırım, Erdal Kayhan, Erdem Kaya, Erhan Kardeş, Gürkan Çelik, Hasan Korkmaz, İsmail Berk Güldoğan, Jale Ak, Kadriye Çelik, Mervenur Çelik, Mithat Çelik, Mücahit Çetinkaya, Okan Kanpara, Onur Karataş, Osman Ali Cavcı, Sabriye İçkilli, Selahattin Kardeş, Şaban Ergül, Tamer Demircan, Yunus Diler, Zülfü Hamit Altın.

Meclis’te yumruklar konuştu… Tokat tekme havada uçuştu Meclis’te yumruklar konuştu… Tokat tekme havada uçuştu


Perde arkasında ise Kılıçdaroğlu'na yakın bir isim var...

Şaban Sevinç SHP'nin arkasındaki ismin Kemal Kılıçdaroğlu'na yakın bir isim olan Bakırköy eski Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu olduğunu açıkladı. 'Bülent Kerimoğlu SHP’yi doğruladı' hatırlatmasında bulunan Şaban Sevinç, 'Eski SHP’yi yeniden kurduranlar arasında adı geçen isimlerle konuştum. Kemal Kılıçdaroğlu’na yakınlığıyla da bilinen Bakırköy eski Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu SHP’nin kuruluşunda arka planda olduğunu doğruladı. Ancak Kerimoğlu SHP’yi kurdurmalarından Kılıçdaroğlu’nun bilgisi olmadığını savundu. Kerimoğlu, “SHP Türkiye’ye önemli hizmetler vermiş bir parti. Yok olup gitmesi doğru olmazdı. Ama CHP içinde siyaset yapmaya devam edeceğiz” dedi. Ali Kılıç ve Battal İlgezdi ise iddiayı yalanladı ve CHP’ye karşı böyle bir hareketin yanlış olduğunu söylediler. İzmir eski Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer de “kesinlikle bilgim yok, CHP yükselirken böyle bir şey çok yanlış olur” dedi' açıklamasında bulundu.
Bülent Kerimoğlu 31 Mart seçimleri öncesi Ekrem İmamoğlu'yla girdiği polemiklerle sık sık gündeme gelmişti. İkili arasında sert tartışmalar yaşanmıştı. 
 

Muhabir: Bünyamin Dobrucalı