Selahattin Demirtaş ismi bugün en çok konuşılan isimler arasında yer alıyor. Vatandaşlar Selahattin Demirtaş'ın kim olduğunu merak ediyorlar. Kobanı Davası'nı araştırıyorlar. Peki, Selahattin Demirtaş kimdir? Selahattin Demirtaş olayı nedir? Detaylar haberimizde...

Temsilci ataması sonucu X'te reklam yasağı kaldırıldı! Temsilci ataması sonucu X'te reklam yasağı kaldırıldı!

SELAHATTİN DEMİRTAŞ KİMDİR?

SELAHATTİN DEMİRTAŞ KİMDİR?

Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1973 tarihinde Elazığ'ın Palu ilçesinde doğdu. Zaza kökenli olan Demirtaş'ın babası Tahir, annesi Sadiye'dir. Ailesinde üç erkek ve yedi kız kardeşi bulunmaktadır. Kardeşlerinden biri olan Nurettin Demirtaş, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanıdır, üniversite eğitimini tamamlayamamıştır. Bir kız kardeşi avukat, diğer üç kız kardeşi ise öğretmendir. Diğer erkek kardeşi Süleyman Demirtaş ise tekstil mühendisi olarak çalışarak hayatını sürdürmektedir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Selahattin Demirtaş, bir süre kardeşi Aygül Demirtaş ile birlikte serbest avukatlık yapmıştır. 2006 yılında İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanlığı görevini üstlenmiş, ayrıca Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nde yönetici olarak görev yapmıştır. Demirtaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili olarak görev yapmış ve 1 Şubat 2010'dan itibaren Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eş genel başkanlığını üstleneren bir role bürünmüştür. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Hakkari'den milletvekili seçilmiştir. 22 Haziran 2014'te Figen Yüksekdağ ile birlikte Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanlığına seçilmiştir.

Demirtaş, 2014 yılı Ağustos ayında yapılan Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi'ne katılmış ve %9.76 oy alarak 3. sırada kalmıştır. 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan genel seçimlerde HDP'den İstanbul 1. Bölge milletvekili olarak seçilmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi