NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak üyelerinin savunmaya GSYH'lerinin %2'sinden daha fazlasını harcamaları gerektiğini vurgulayarak NATO olarak daha fazlasını yapacaklarını söyledi.

Jens Stoltenberg, Savunma Endüstrisi Forumu’nda yaptığı konuşmada, NATO'nun 75 yıldır üyelerini saldırılardan koruduğunu ve güçlü bir savunma endüstrisinin olmazsa olmaz olduğunu belirtti. Stoltenberg, "Siz bize gereken kabiliyetleri, silahları ve sistemleri sağlıyorsunuz ve bu yüzden size bağımlıyız. Ancak unutmamanız gereken şey, sizin de bizim müşterimiz olduğunuzdur.” dedi. 

Türkiye’nin de içinde olduğu yeni bir program başlatıldı 

Stoltenberg, tüm NATO müttefiklerinin yeni bir endüstriyel savunma taahhüdüne gireceklerini ve bu durumun Avrupa ve Kuzey Amerika genelinde savunma endüstrisini daha güçlü hale getireceğini belirtti. 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın sadece stokların ve üretim kapasitelerinin yetersiz olduğunu değil, aynı zamanda müttefiklerin birlikte hareket etme kabiliyetlerinde ciddi eksiklikler olduğunu da vurguladı. 

NATO'nun endüstriyel iş birliğini ve üretimi artırma çabaları kapsamında Türkiye'nin de dahil olduğu bazı müttefiklerin yeni savunma girişimlerine imza attığını ve bu çerçevede önemli projelerin başlatıldığını belirtti. Bu çerçevede, Türkiye, ABD, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Romanya ve İsveç, NATO tarihinin en kapsamlı çok uluslu uzay kabiliyetlerini geliştirme programı olan “Kalıcı Uzay Müttefik Programı” için mutabakat zaptı imzaladı. 

Tajani: G7'ye Türkiye dahil 6 ülke davetli Tajani: G7'ye Türkiye dahil 6 ülke davetli

Dijital alanda iş birliğini artırmak için Türkiye’nin de aralarında olduğu 22 müttefik “Cloud ve Edge Müttefik Yazılımı” için niyet mektubuna imza attı.

Kaynak: Haber Merkezi