Milli Savunma Bakanlığı, 2024 yılının ikinci yarısı için bedelli askerlik tutarını 217 bin 871 TL olarak belirledi. Bedelli askerlik, 2019 yılında yürürlüğe giren bir kanunla kalıcı olarak hayata geçirilmiştir. Bu sistem, vatani görevini yerine getirmekten kaçınmamakla birlikte mevcut işini kaybetmek istemeyen gençlere, asteğmen maaşının 6 aylık tutarına karşılık gelen bir ücret ödeme seçeneği sunar.

Yoklama kaçaklarına da düzenleme getirildi

Bedelli askerlik için başvuru tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya durumuna düşenler, bu süreç boyunca her ay için 2.130 TL ilave ücret ödemek zorundadır. Ay kesri 1 gün dahi olsa 1 ay olarak hesaplanacak ve 2.130 TL ücret alınacaktır.

Yurtdışında yaşayanlar için ödeme şekli

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarından, başvuru yaptıkları tarihteki bedelli askerlik ücretinin karşılığı olan avro veya diğer döviz cinsinden ödeme alınıyor. Almanya'da yaşayan bir Türk vatandaşı, bugün yaptığı bedelli askerlik başvurusu için 6.229 Euro ödemesi gerekiyor, bu miktar başvuru tarihindeki bedelli askerlik ücretine karşılık gelmektedir.

Biden'ın çekilmesinin ardından Trump'tan ilk açıklama! Biden'ın çekilmesinin ardından Trump'tan ilk açıklama!

5 yılda 6 kat arttı

Bedelli askerlik ücreti, 2019 yılı Haziran ayında 31.343 TL olarak belirlendi ve o tarihten bu yana altı katına çıktı.

Kaynak: Haber Merkezi