X hesabından yayınladığı videoda Zeyrek, "Cengiz Ergün, Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin kasasından MASKİ'ye (Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü) 130 milyon TL, Manisa Büyükşehir Belediyesi'nden de 480 milyon TL karşı tarafa ödeme yapmak istiyor" ifadelerini kullandı. Yerel seçimde oyların yüzde 57,26'sını alarak Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP'li Ferdi Zeyrek, 'görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik iddiası' ile Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe sunulduğunu paylaştı. Cengiz Ergün ise iddialara ilişkin yaptığı açıklamada, "Ne zamandan beri alacağı olanların parasını ödemek belediyenin kasasını soymak oldu?" dedi.

NE OLMUŞTU?

AK Partili eski belediye başkanından tepki çeken bayram paylaşımı! AK Partili eski belediye başkanından tepki çeken bayram paylaşımı!

Ferdi Zeyrek Salı günü yaptığı paylaşımda Cengiz Ergün'ün seçimin ertesi günü sabah saat 10.30'da belediye binasına giderek kasadaki parayla çeşitli ödemeler yapmak istediğini öne sürdü. Zeyrek avukatlarıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na "görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik" iddiasıyla dava dilekçesi verdi. Mali İşler Daire Başkanı ve muhasebe çalışanlarının ödemelere imza atmak istememeleri nedeniyle Ergün tarafından görevden alındığını söyleyen Zeyrek, onların yerine göreve getirilen dört kişinin de belgeye imza atmayı reddettiğini belirtti.

Ardından Ergün'ün Genel Sekreter Yardımcısı'nı mali işlere atamak istediğini, ancak bu kişinin de imza atmak istemediğini söyleyen Zeyrek şöyle devam etti: "Bu sabah itibarıyla da muhasebe bölümündeki hiçbir arkadaşım işe gelmeyerek Cengiz Ergün'ün bu usulsüz işlerine ortak olmak istemediler." "Yangından mal kaçırırcasına bu ödemeyi yapma isteğinin neden olduğunu gerçekten anlayabilmiş değilim" diyen Zeyrek şöyle devam etti: "Göreve geldikten sonra faturaları açıp inceleriz, eğer yapılması gereken bir ödeme ise yaparız, kimseyi mağdur etmeyiz." Olaya ilişkin yaptığı açıklamada her ayın 1'i ve 5'i arasında belediyeye hizmet sağlayan firmalara ödeme yapıldığını yineleyen Cengiz Ergün, bahsi geçen tutarların da bu ödemelere dahil olduğunu söyledi. Ergün, kendisine yönelik itibarsızlaştırma ve linç kampanyası başlatıldığını belirtti. BBC Türkçe eski Belediye Başkanı Cengiz Ergün'e ulaşamadı.

Kaynak: Haber Merkezi