MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk’ün yaptığı bilgilendirme toplantısında bu yıl 50’nci yıl dönümü kutlanacak olan Kıbrıs Barış Harekatı’nın daha geniş çaplı etkinliklerle kutlanacağı belirtildi. 

GÖKBEY 3.defa İngiltere semalarında GÖKBEY 3.defa İngiltere semalarında

Tuğamiral Zeki Aktürk, bu kutlamaların büyük bir gururla idrak edileceğini ve çok çeşitli etkinliklerin düzenleneceğini söyledi. 

Tuğamiral Aktürk, “Bu arada büyük bir gururla 50’nci yıl dönümünü idrak edeceğimiz Kıbrıs Barış Harekâtı’nın anlam ve önemini vurgulamak, Ada’ya huzur getiren harekâtın başarısını geniş katılımlı bir şekilde kutlamak maksadıyla Bakanlığımız ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamlarının koordinesinde, kahraman Kıbrıs Gazilerimiz ve yakınlarının da katılacağı etkinlikler düzenlenecek." dedi.

Resmî törenler, anma yürüyüşleri ve şehitlik ziyaretleri, TCG Anadolu’nun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti liman ziyareti ve 50’nci yıl dönümünü temsilen 50 gemi ile denizde geçit töreni, Türk Yıldızları gösterisi ve muharip uçak geçişi, 50’nci yıl dönümünü temsilen 50 pare top atışı, Bando ve mehteran birliği ile ünlü sanatçıların katılımıyla konserler, Mutlu Barış Harekâtı Semineri, konferansı, sempozyumu düzenlenecek olan etkinlikler arasında. 

Halkın bu coşkulu kutlamaya katılımı arttırmak ve anıların çoğalmasını sağlamak adına makale yarışması, spor müsabakaları, ağaç dikimi, belgesel ve film gösterimleri ve kardeş ülke etkinlikleri başta olmak üzere birçok anlamlı ve özel faaliyetin icra edilmesi planlanıyor. 

Ayrıca, 50’nci yıla özel anı pulu ve madeni para basımı yapılacak.  

Tuğamiral Aktürk “Yine, Bakanlığımız ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcılığı Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ile Lefkoşa Büyükelçiliğimizin iş birliği ile 20 Temmuz-30 Eylül tarihleri arasında Lefkoşa’da bulunan Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Millî Mücadele Müzesi’nde 50’nci Yıl Sergisi açılması, 19 Temmuz’da Girne Yavuz Çıkarma Plajı’nda “Şafak Nöbeti” etkinliği düzenlenmesi planlanmaktadır.” dedi. 

Kaynak: Haber Merkezi