İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda HPV aşısının ücretsiz yapılacağını açıkladı. 16 Mayıs'da başlayacak olan ücretsiz HPV aşısı uygulamasından 9-26 yaş aralığındaki bireyler ve ebeveynleri yararlanabilecek.

İstanbul'da ücretsiz HPV aşısı uygulamasının başlamasıyla aşıya sıcak bakanlar ve aşı karşıtları olarak sosyal medya ikiye bölündü. Son araştırmalara göre HPV aşısının yüksek riskli enfeksiyonu ve rahim ağzı kanserini yüzde 90 a yakın bir oranda önlediği ifade ediliyor. HPV aşısı 100den fazla ülkede ulusal aşı programına alınmış bu uygulama rutin aşılama programına dahil edilmiştir.

Temsilci ataması sonucu X'te reklam yasağı kaldırıldı! Temsilci ataması sonucu X'te reklam yasağı kaldırıldı!

Mansur Yavaş ilk adımı atmıştı

Mart ayında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 30 yaş altı ve sosyal destek alan kadınlara HPV aşı uygulaması başlatmış ve bu konuda ilk adımı atmıştı.

Bu adımın ardından Ekrem İmamoğlu'da İBB'de ücretsiz HPV aşısı uygulaması başlatıldığını duyurdu. 16 Mayıs'ta başlayacak olan uygulama için 9-26 yaş arası birey ve ebeveynlerden başvuru alınacağı belirtildi.

Sosyal medyada bazı kullanıcılar "kimseye güvenemez olduk", "isteyen olmasın, siz diplomayı nereden aldınız", "aşılara da güvenim kalmadı", "bu aşı karşıtı insanlar bence virüsten daha tehlikeli", "bu aşılar yüzde yüz güvenilir olmayabilir" gibi yorumda bulundu. Canan Karatay'ın HPV aşısı konusunda yaptığı açıklamaya birçok doktor ve sosyal medya kulanıcısı tepki gösterirken, aşı karşıtı olanlar da Canan Karatay'ın sözlerine destek olduğunu ifade etti. 

İşte Canan Karatay'ın yaptığı o açıklama: 

Canan Karatay HPV

Kaynak: Haber Merkezi