Denia'da düzenlenen "Bous a la Mar" festivalinde bu yıl önemli değişiklikler yapıldı. Geçen yıl bir boğanın denizde boğulması üzerine artan tepkiler sonrasında Denia Belediyesi, festivalin düzenleniş şeklini kısıtlamaya karar verdi.

Normalde günde iki kez gerçekleştirilen boğaların denize atlatılma etkinliği, bu yıl öğlen saatlerinde iptal edilerek sadece akşamüstü yapıldı. Etkinlikte, boğalarla birlikte koşan insanlar daha sonra boğaların denizden çıkarılmasına da yardımcı oldu.

ABD'den yüzer liman için karar| Gazze'ye kurulan geçici liman tamamen kaldırılacak ABD'den yüzer liman için karar| Gazze'ye kurulan geçici liman tamamen kaldırılacak

Geçen yıl yaşanan bir boğanın denizde boğulması olayının ardından gelen tepkiler ve medyadaki olumsuz yansımalar üzerine Denia Belediyesi, festivalin imajını korumak için önlemler aldı. Bu kapsamda, boğaların koşturularak denize atlatılması ve boğa güreşlerinin sayısı yarı yarıya azaltıldı.

Sınırlı sayıda gerçekleştirilmesine rağmen, festivalde 7 boğanın denize atlatılmasına yoğun bir ilgi gösterildi.

Bous A La Mar Reuters 2254245

İspanya'nın kültürel sembollerinden biri olan boğaların kullanıldığı festivaller, hayvan hakları savunucusu sivil toplum örgütlerinin baskılarıyla bugüne uyarlanıyor. Bu festivallerden biri de 16. yüzyıldan kalma bir gelenek olan "Bous a la Mar" (Boğalar denize) festivali olarak adlandırılıyor.

Denia halkı için önemli olan Bous a la Mar festivali, İspanya'nın ulusal kültürel değerlerinden biri olarak tanınıyor. Festivalin özelliği, kent merkezindeki bir güzergahta insanlarla birlikte caddede koşturulan boğaların yolun sonunda denize atlatılması olarak biliniyor.

Kaynak: Haber Merkezi