Radyo Ege'nin klasikleşen 90 Saniye programında usta gazeteci Hasan Tahsin Kocabaş'ın açıklamaları gündem olmaya devam ediyor. CHP'nin yerel seçimlerde İstanbul, Ankara ve Aydın için kararını vermesine rağmen İzmir'i sürüncemede bırakmasını ele alan Kocabaş, CHP'li kurmaylara kibir uyarısında bulundu.

CHP'de Menderes için İlker Alkız'dan başvuru CHP'de Menderes için İlker Alkız'dan başvuru

İşte Hasan Tahsin Kocabaş'ın açıklamaları...

Devam edelim mi sormaya? İzmir’i çok mu önemli görüyor CHP, yoksa garanti mi? Bilemem... Sonuçta bir oyum var ve yıllardır da hep CHP’ye kullandım. Ama aşırı özgüven bazen çok tehlikeli sonuçlar ve en korkuncu da kibir yaratır. Kibir çukuruna düşen de kolay kolay çıkamaz.

CHP Genel Başkanları nedense İzmir için hem temkinli oldular geçmişten günümüze. Onlar için İstanbul ve Ankara öncelikli, İzmir ise garantiydi. Ama İzmirli seçmen yurttaşları kırdıklarını hiç anlamadılar. Söyleyin şimdi bana, İstanbul ve Ankara yıllar sonra ittifaklarla kazanılmadı mı? Yani oralarda risk hep var ve olacak.

Peki İzmir’de Tunç Soyer’in İmamoğlu ve Yavaş’tan hatta neden bilemem, Aydın’ın topuklu efesinden farkı ne? 2019 seçimlerinden çıkan başkanlar 2 hatta 3 yıllarını kaybetmediler mi? Salgın, deprem, inanılmaz ekonomik krizi yaşamadılar mı, yaşamıyorlar mı? İstanbul, Ankara ve Aydın’da sanki halk sokaklarda her gün miting nümayiş yapıyorlar mevcut başkanları için. Ya da aklıma geldi, Özgür Özel’in memleketi Manisa’da durum ne? Belediye Başkanı hangi partiden? 2024’de değişme olasılığı yüzde kaç? Sahi aylardır soruyorum cevap yok...

Son genel seçimde benim için hala yok hükmünde olan ve asla İzmir’i temsil etmeyen iki baş sıra vekili, İzmir’e dayatan Ekrem İmamoğlu mu? Oysa neden? Ve İmamoğlu gerçekten İzmir CHP’yi dizayn etme hakkını mı görüyor kendinde? İmamoğlu ve Yavaş bir dönem başkanlık yaptıkları halde nasıl “memnuniyet’’ yaratmışlar? İnanın ortada büyük ama çok önemli muammalar var ve bunlar durdukça CHP’ye yaramaz. Doğru mu bu Kordon mekanlarında konuşulanlar?
Ne Mutlu Türküm Diyene