Fransa'nın Hint-Pasifik'teki özerk bölgesi Yeni Kaledonya'da şiddet olaylarının artmasıyla birlikte olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Fransa Hükümet Sözcüsü Prisca Thevenot, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Gabriel Attal'ın Yeni Kaledonya'da OHAL ilan edilmesi kararıyla "kamu düzeninin ciddi ihlalleriyle mücadele etmek" amacıyla bir kararname sunduğunu belirtti.

Thevenot, OHAL ilanıyla birlikte devletin Yeni Kaledonya'daki yetkilerinin güçlendirileceğini ve resmi makamların bölgede seyahat yasağı, ev aramaları veya ev hapsi gibi önlemler uygulayabileceğini açıkladı. OHAL'in Yeni Kaledonya'da Fransa saatiyle 20.00'de yürürlüğe gireceğini ve 12 gün boyunca devam edeceğini ifade etti.

60 Maddelik yasa açıklandı. TSK emeklisi ve askeri, artık basına çıkamayacak. 60 Maddelik yasa açıklandı. TSK emeklisi ve askeri, artık basına çıkamayacak.

Attal'ın Yeni Kaledonya'daki durumla ilgili akşam saatlerinde İçişleri Bakanlığı'nda düzenlenen kriz masasına başkanlık edeceğini belirten Thevenot, adada son günlerde yaşanan şiddet olaylarının ardından güvenlik önlemlerinin artırılacağını da vurguladı. Yeni Kaledonya'da bağımsızlık yanlıları, Fransız hükümetinin anayasal reform girişimine karşı çıkıyor.

Son günlerde adada artan şiddet olaylarında yaklaşık 200 iş yeri ve 50'den fazla aracın ateşe verildiği, ölenlerin sayısının ise 4'e yükseldiği belirtildi. Olaylar nedeniyle 130 kişinin gözaltına alındığı ve 60'tan fazla güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirildi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, artan şiddet olaylarının ardından Yeni Kaledonya'da "olağanüstü hal" ilan edilmesini talep etmişti.

Kaynak: Haber Merkezi