Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü’nde, 2024-2025 öğretim yılı için yurt aidatlarına yüzde 300'ü aşan zam yapıldı. Bu zam sonucunda klima ve yemek hizmeti bulunmayan yurtlarda, 2 kişilik odanın aidatı 6 bin liraya çıktı.

Yaklaşık 2 bin öğrencinin barındığı Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü’nde, 2023-2024 öğretim yılında iki kişilik oda için aylık aidat kişi başı 1480 lira ve üç kişilik oda için 1250 lira iken; 2024-2025 öğretim yılı için bu rakamlar sırasıyla 6 bin lira ve 5 bin lira olarak belirlendi.

Öğrencilere kayıt yenileme süresinin 17 Temmuz’da sona ereceği ve bu tarihe kadar bir aylık aidat bedeli kadar depozito ödemeleri gerektiği duyuruldu.

Klima ve yemek yok, çamaşır yıkama ekstra ücretli

Yüzde 25 olarak belirlenen kira artış sınırının Temmuz ayında sona ermesiyle birlikte, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranıyla artış yapılabileceği belirtilmişti. TÜFE oranının yüzde 65 olduğunu belirten öğrenciler, yüzde 300’lük zam kararına sosyal medya platformu X üzerinden #ogrencikoyuzam etiketiyle büyük tepki gösterdi. Öğrenciler, “Yurtta klima yok, yemek hizmeti sunulmuyor ve çamaşır yıkamak ekstra ücretli. Sadece barınma hizmeti için yapılan yüzde 400’lük zammı kabul edemeyiz” ifadelerini kullandılar.

Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü’nde ücretlere yüzde 300'ü aşan zam yapıldı!

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Sahte 'AK ve Gençlik Ocakları' kartı basanlar yakalandı İçişleri Bakanlığı duyurdu: Sahte 'AK ve Gençlik Ocakları' kartı basanlar yakalandı

Konu TBBM'de

Konuyla ilgili TBBM'de konuşan İyi Parti grup başkan vekili Buğra Kavuncu, yurt ücretlerine %400 zam yapılmasının kabul edilebilir olmadığına değinerek; "Türkiyede en fazla üniversiteden ayrılan öğrenci sayısı Ege Üniversitesi ki bunun en temel nedeni barınma problemi. Ege Üniversitesi öğrenci köyünde kalan öğrenciler bu sene 1480 TL olan aidatlarının 6.000 TL’ye çıktığını öğrenmişler. %70.51 enflasyonun olduğu bir ülkede %400 yurt ücretine zam yapmak kabul edilemez.Yönetimin bir an önce bu karardan geri dönmesini rica ediyoruz,kamu oyuyla paylaşıyorum." dedi.

Muhabir: Alper TEMİZ