Yaz mevsiminin yarısını bitirdiğimiz şu günlerde hâlâ tatil planlarını yapmamış kişiler için tatil önerilerimizle sizlerleyiz. Yaz tatili denilince akla gelen yerlerden biri İzmir’dir. Ege’nin incisi İzmir’in şirin ilçesi Dikili, İzmir’in daha az kalabalık olan yerlerindendir.

Henüz tatil planı yapmadıysanız ya da tatil planlarınızı Dikili çerçevesinde şekillendirdiyseniz yazımızı dikkatli okumanızı öneriyoruz. Çünkü birazdan Dikili’de denize girilecek yerler nelerdir sorularını cevaplayacağız. Vakit kaybetmeden Dikili’nin en güzel koylarını inceleyelim!

Dikili'nin En Güzel Koyları

Dikili, az sayıda nüfusuyla kış aylarında oldukça sessiz bir yerdir. Bunun yanında ilçe, yaz aylarında tatilcilerin uğrak noktalarından biri hâline gelir. Bu talebin nedeni ise Dikili’nin berrak ve temiz denizi, yeşil doğasıdır. Özellikle sahip olduğu koylar, deniz tatili arayan insanları buraya çeker.

Dikili’de tatil yapacak tatilcilerin merak ettiği bazı sorular bulunuyor. Bunlardan biri Dikili denizi soğuk mu sorusudur. Dikili’nin denizi Akdeniz’de bulunan tatil yerlerinin denizine göre biraz soğuk olabilir. Ancak bu soğukluk denize girilmeyecek seviyede değildir. Hatta yaz mevsiminin yarattığı bunalma hissi, soğuk bir denize girilecek daha rahat atlatılacağı için Dikili’nin denizi bu konuda kurtarıcıdır.

Tuz Gölü'nde bu yıl 4 bin 300 flamingo dünyaya geldi Tuz Gölü'nde bu yıl 4 bin 300 flamingo dünyaya geldi

Dikili ile ilgili merak edilen şeylerden diğeri ise Dikili’nin en güzel koylarıdır. Şimdi birlikte Dikili’de denize girilecek yerlere bakalım.

Dikili’nin en güzel koylarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Killik Koyu
  • Küçük Zindancık Koyu
  • Hanımın Koyu
  • Pissa Koyu
  • Denizköy Koyu
  • Hayıtlı Koyu
  • Garip Adası
  • Hanımın Koyu
  • Akvaryum Koyu
  • Dikili Bademli Plajı

Dikili’nin en güzel koylarını sizler için sıraladık. Gelin birlikte bu koyları ayrıntılı şekilde inceleyelim.

1. Killik Koyu

Dikilinin En Guzel Koylari 1

Dikili ücretsiz koylarından biri olan Killik Koyu, Dikili’nin görece bakir kalmış alanlarından biridir. Dikili’ye yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olan koy, beyaz kumlu plajı, tertemiz ve sığ deniziyle misafirlerinin ilgisini çekiyor. Koyun etrafında bulunan zeytin ve çam ağaçları bölgenin doğal güzellikler açısından da zengin olmasını sağlıyor.

Killik Koyu, yalnızca denize girmek ve güneşlenmek için tercih edilmiyor. Burası aynı zamanda doğa yürüyüşleri, kamp ve kuş gözlemi gibi aktiviteler için de ziyaret ediliyor. Killik’in belli bir bölgesinde bulunan killi kumları ise ziyaretçiler tarafından güzellik ve sağlık için kullanılıyor.

Killik, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir bölüme sahip. Ancak bölgede tesisler haricinde ihtiyacınızı karşılayacak tuvalet, duş gibi alanların olmadığını bilmelisiniz. Killik’te şezlong, şemsiye, tuvalet, duş gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir tesis bulunuyor. Burada belirli bir ücret karşılığında denizden ve tesis imkânlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca Killik’te bir de kamp alanı bulunuyor. Bu kamp alanına giriş ise ücretli. Ancak Killik’in etrafında ücretsiz şekilde kamp yapacağınız alanlarda yer alıyor.

2. Küçük Zindancık Koyu

Dikilinin En Guzel Koylari 2

Dikili’de denize girilecek yerler arasında Küçük Zindancık Koyu bulunuyor. Burası Killik Koyu’nun komşusu konumdadır. Özellikle tekne turlarının uğrak yerlerinden olan koya karadan ulaşım bulunmuyor. Çünkü koyun kıyı bölgesinde özel mülkler yer alıyor. Yine de Dikili’ye gittiğinizde mutlaka tekne turu yapmanızı ve Küçük Zincancık Koyu’na uğramanızı öneriyoruz.

Küçük Zindancık Koyu, turkuaz rengi temiz deniziyle mutlaka ziyaret etmeniz gereken koylardan. Ancak buraya giderken çevresinde hiçbir tesisin bulunmadığını bilmelisiniz. Bu nedenle bu koya tedbirli şekilde gitmelisiniz.

3. Hanımın Koyu

Dikilinin En Guzel Koylari 3

Dikili’nin en güzel koylarından diğerinin Hanımın Koyu olduğunu söyleyebiliriz. Burası da yine Küçük Zindancık gibi kara ulaşımının olmadığı bir koydur. Hanımın Koyu’na gitmek için Dikili ya da Dikili’nin beldesi olan Bademli’den kalkan tekneleri kullanmalısınız. Tekne turu sonucunda ulaşacağınız bu koyda deniz keyfinizin üst seviyede olacağını belirtelim.

Tertemiz bir denize sahip olan koy, bu özelliği nedeniyle tatilciler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Ayrıca koydaki kayaların arasından çıkan doğal kili güzellik ve sağlık için kullana Koyun etrafında herhangi bir tesis bulunmaması koyun doğal güzelliğinin kaybolmamasını sağlıyor. Ancak bu durum aynı zamanda buraya tedarikli şekilde gitmenize neden oluyor.

4. Pissa Koyu

Dikilinin En Guzel Koylari 4

Bademli’ye ulaştıktan sonra tabelaları takip ederek kolaylıkla bulabileceğiniz bir yer Pissa Koyu. Ancak Bademli’yi geçtikten sonra karşınıza çıkacak yolun bir bölümünün bozuk olduğunu söyleyelim. Bu nedenle dikkatli olmanız hem sizin hem de arabanız için önemli.

Pissa Koyu, geçen seneye kadar bir halk plajıydı. Ancak bu sene alınan bir karara göre buraya artık ücretli şekilde giriliyor. Giriş ücreti ise 200 TL. Bu ücret karşılığında şezlong ve şemsiye de kiralamış oluyorsunuz.

Pissa Koyu, Dikili’nin diğer koyları gibi tertemiz ve berrak bir denize, ince bir kumsala sahip. Bu nedenle tatil yeri olarak Dikili’yi seçtiyseniz buraya mutlaka uğramanızı ve denizin keyfini çıkarmanızı öneriyoruz.

5. Denizköy Koyu

Dikilinin En Guzel Koylari 5

Denizköy, Bademli beldesi ile Çandarlı beldesi arasında bulunuyor. Burası da Dikili’ye bağlı bir tatil beldesi. Denizköy’ün koyu ise temiz denizi ve ince kumları nedeniyle yaz aylarında tatilcilerin odak noktası hâline geliyor. Denizköy’de halka açık şekilde ücretsiz girebileceğiniz bir alan bulunmakla birlikte çeşitli işletmeler de yer alıyor. Ayrıca Denizköy, kamp severlerin de mutlaka uğraması gereken yerlerden biri. Burada yer alan ücretli-ücretsiz kamp alanları, kampçıların muhteşem bir deneyim yaşamasını sağlıyor.

6. Hayıtlı Koyu

Dikilinin En Guzel Koylari 6

Hayıtlı Koyu, Dikili’nin merkezine 15 kilometre mesafede bulunuyor. Bademli’den Denizköy’e giderken sapılan toprak yolun sonunda bulunan Hayıtlı Koyu, tatilcilerin gözdesi olan yerlerden biridir.  Dikili’nin diğer koyları gibi temiz bir denize ve ince bir kumsala sahip olan koy, sakin bir konuma sahiptir. Koyun etrafında herhangi bir tesis bulunmuyor. Bu nedenle koya girişler ücretsiz. Ancak diğer koylarda belirttiğimiz gibi buraya giderken tedarikli şekilde gitmelisiniz.

7. Garip Adası

Dikilinin En Guzel Koylari 7

Dikili’ye yaklaşık 13 kilometre mesafede bulunan Garip Adası, karadan ulaşımın olmadığı yerlerden biri. Dikili ya da Bademli’den kiralayacağınız teknelerle buraya ulaşabilirsiniz. Adada hiçbir tesisin bulunmadığını bilmelisiniz.

Ayrıca burada çok fazla ağaç da yer almadığından Garip Adası’na tedarikli şekilde gitmelisiniz. Şemsiye, yiyecek, içecek ve diğer ihtiyaçlarınızı yanınıza alarak buranın keyfini sorunsuz şekilde çıkarabilirsiniz.

8. Ilıca Koyu

Dikilinin En Guzel Koylari 8

Dikili’nin Antik Dönem’den kalma koylarından olan Ilıca Koyu, şifalı deniziyle tatilcilerin ilgi noktalarından biri durumunda. Karayla ulaşımın olmadığı koya, tekne turu sonucunda varabilirsiniz. Tekne koya yanaştıktan sonra biraz yüzerek bu şifalı sulu denizde yüzebilirsiniz. Ilıca Koyu’nun denizinde kayalar arasından çıkan sular 40 dereceyi, taşla çevrili alanlardan çıkan sular ise 65 dereceyi buluyor. Bu doğrultuda bu sular ağrılarınıza iyi gelecek şifayı barındırıyor.

Ilıca arkeolojik sit alanı olduğu için koruma altına alınmış bir koy. Burada herhangi bir tesis bulunmuyor. Buraya giderken bu özelliğinizi unutmamanızda fayda olduğunu söyleyebiliriz.

9. Akvaryum Koyu

Dikilinin En Guzel Koylari 9

Kendinizi Maldivler’de hissedeceğiniz bir yer olan Akvaryum Koyu, Kalem Adası ve Garip Adası’nın arasında bulunuyor. Bu ismi almasının nedeni ise denizinin sahip olduğu mavi ton geçişleri… Bu koy, Kalem Adası’na yakınlığıyla biliniyor. Bu noktada Kalem Adası ücretli mi sorusunu cevaplamakta yarar görüyoruz.

Kalem Adası güncel durumda bir işletme tarafından satın alınmış durumda ve buraya girişler ücretli. Bu işletme aynı zamanda Kalem Adası’na bir otel de inşa etmiş durumda. Yani Kalem Adası’na gitmek için ya bu otelden konaklamalı ya da denizi kullanmak için bir giriş ücreti vermelisiniz. Ancak bu ücretler oldukça yüksek. Bu nedenle tatilciler bu ücretleri vermek yerine tekne turlarıyla Kalem Adası ve çevresindeki koyları gezmeyi tercih ediyorlar. İşte Akvaryum Koyu da bunlardan biri.

10. Dikili Bademli Plajı

Dikilinin En Guzel Koylari 10

Dikili’nin beldesi olan Bademli, tatilcilerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Dikili’ye tatile gelen kişiler, mutlaka Bademli ve çevresindeki koyları, plajları ziyaret eder. İşte bu çerçevede Bademli Plajı dikkati çekiyor. Ücretsiz olması nedeniyle oldukça rağbet gören plaj, deniz ve kamp severler tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Bademli’nin temiz denizinin ve ince kumlarının keyfini yaşamak isteyen tatilciler, Bademli Plajı’na uğramadan tatillerini sonlandırmıyor. Bu noktada tatilciler tarafından Bademli Koyu’na nasıl gidilir sorusu soruluyor. Bademli Koyu’na özel aracınızda tabelaları takip ederek gidebilirsiniz. Ancak bir araca sahip değilseniz Dikili’den kalkan minibüslerle Bademli Koyu’na ulaşabilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ