9 Temmuz 2024 tarihinde Japonya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Çin'in Shandong uçak gemisi saldırı grubunu Batı Pasifik'e kaydırdığı doğrulandı. 

Çin Donanmasının en gelişmiş savaş gemilerinden bazılarının eşlik ettiği uçak gemisi, Japonya'nın Okinawa kentinin yaklaşık 500 kilometre güneydoğusunda konumlandırıldı. Böylelikle Shandong uçak gemisi saldırı grubunun 2024 yılında Tayvan'ın doğusuna yaptığı ilk konuşlandırma gerçekleşmiş oldu. 

İlk operasyonel lazer silahı kullanıcısı Güney Kore oluyor İlk operasyonel lazer silahı kullanıcısı Güney Kore oluyor

ABD Donanma Enstitüsü'ne göre, Shandong'un Filipin Denizi'ne son konuşlandırılması bir önceki yılın Ekim ve Kasım aylarında gerçekleşmişti. Bu konuşlanma, şu anda Filipin Denizi'nde faaliyet gösteren Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması ve Rus Donanması'nın ortak devriyesi ile aynı zamana denk geliyor.   

Geçtiğimiz günlerde Çin Donanmasına ait CNS Shandong (17) uçak gemisi, CNS Yan'an (106) kruvazörü, CNS Guilin (164) destroyeri, CNS Yuncheng (571) fırkateyni ile birlikte Miyako Adası'nın 323 mil güneydoğusunda seyrederken görüldü. 

 Japonya bu hareketliliği rapor etti ve uçak gemisinden kalkan savaş uçakları ve diğer gemilerden havalanan helikopterler ile uçuş operasyonlarının da gerçekleştiğini doğruladı. Japonya, Shandong uçak gemisi görev grubunun hava hareketliliğine karşı olarak uçak ve helikopter hareketliliği yaşandığında kendi hava kuvvetlerini harekete geçirdi ve güvenlik uçuşları için görevlendirmeler verdi. 

Muhabir: Atakan Başpehlivan