Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Eylül ayında orta vadeli programın güncelleneceğini ve ekonomik tahminlerin, özellikle cari açık ve bütçe gibi alanlarda büyük ölçüde olumlu yönde güncelleneceğini belirtti. Yılmaz, Reuters'a yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dezenflasyon programına ve reform gündemine tam destek verdiğini vurgulayarak, tasarruf ve verimlilik paketinin etkisiyle bütçe açığının yüzde 5'in altına dahi inebileceğini ifade etti.

Güncel OVP'de bütçe açığı yüzde 6,4 öngörülmüştü.

Yıl sonunda enflasyonun Merkez Bankası'nın yüzde 38 tahmine yakın tamamlanacağını belirten Yılmaz, gelecek yıl yüzde 20'in altında, 2026'da ise tek haneli enflasyona ulaşmakta kararlı olduklarına vurgu yaptı.

'TÜRKİYE'NİN GRİ LİSTEDEN ÇIKMASINI BEKLİYORUZ'

Yılmaz, Kara Paranın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu'nun (FATF) kısa süre önce Türkiye'ye gelerek saha çalışmaları gerçekleştirdiklerini, önümüzdeki ay Türkiye'nin gri listeden çıkmasını beklediğini söyledi.

FATF'in kamu ile özel sektörü de kapsayan görüşmelerin "olumlu" geçtiğini belirten Yılmaz, Türkiye'nin gri listeden çıkarılması haricinde bir kararın siyasi olacağını söyledi.

Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinde 40 milyar dolar artış olduğuna ve yabancı yatırımcı ilgisindeki artışa ve dikkat çeken Yılmaz, önümüzdeki dönemde yabancı ilgisindeki artışın doğrudan yatırımlara da pozitif yansımasını beklediğini söyledi.

Doğrudan yatırımlara ilişkin hedef ülke ve sektörel çalışmalar yapıldığını belirten Yılmaz, eylül ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın küresel şirketlerin CEO'larıyla bir araya geleceğini de belirtti.

Fenerbehçe galibiyeti hisselerde de yükseliş yaşattı! Fenerbehçe galibiyeti hisselerde de yükseliş yaşattı!

Kaynak: HABER MERKEZİ