CHP'de merakla beklenen İzmir Büyükşehir adayı kim olacak sorusunun cevabının karşısında artık Cemil Tugay'ın ismi var. PM'den isminin çıkmasıyla adaylığı resmileşen Cemil Tugay özellikle son bir hafta içinde kendisine yönelik Cengiz Holding iddialarını gazeteci İsmail Saymaz'a değerlendirdi. 

Adaylık tartışmalarının sürdüğü dönemde Başkan Tugay'ın adaylığına karşı çıkan eski genel başkan yardımcısı Eren Erdem, Cemil Tugay'ın Cengiz Holding ile ilişkilerinin olduğunu belirtemişti. İlçede bulunan arazinin holdinge satıldığını anlatan ve Cengiz Holding'in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Mehmet Cengiz'in partiye aday dayattığını öne süren Erdem, Tugay'ın İzmir adayı yapıldığı takdirde Cengiz ile ilişkilerini ortaya koyan belgeler paylaşacağını söylemişti.

Bursa Bülbülü nerede çekildi? Bursa Bülbülü'nde hangi oyuncular oynuyor? Bursa Bülbülü nerede çekildi? Bursa Bülbülü'nde hangi oyuncular oynuyor?

Konuyla ilgili tüm süreci Gazeteci İsmail Saymaz'a açıklama yapan Tugay şunları söyledi:

"2019 yılında ben göreve geldiğimde Mehmet Cengiz'in ilçe sınırları içerisinde konut projesi olarak almış olduğu bir arazi vardı. Sanırım 22 bin metrekarelik bir arazi. Burada Mavişehir adlı bir projeyi yapacaktı. Bu arazi sınırları içinde belediyenin 2 dönümlük bir parseli kalmış. Ben de iş başına geldiğimde belediyenin kaynağa ihtiyacı vardı, borçları kapatmak durumundaydım ve esasen de acemi olduğum bir dönemdi. O dönem çalışanlar böyle bir arazi olduğunu bana söylediler, 'Bunu satarsak gelir elde edebiliriz' dediler. 

Bu araziyi süreçte Mehmet Cengiz'e değil de bir başkasına satmayı planladım ancak bir yasal engel vardı. Bu arsa davalarında eğer bir yeri satacaksanız o arsada daha çok hissesi olanın önceliği var. Dolayısıyla itiraz etmesi durumunda satış gerçekleşmiyor. 

O nedenle biz başka bir kişiye satamadık. Mehmet Cengiz tarafı mahkemeye gidebileceklerini ve belediyenin bu durumda daha az gelir elde edebileceğini söyledi. Ben de bunun üzerine onlarla mahkeme yoluna gitmeden pazarlık yaptım ve burayı sattım. Bunun karşılığında mahkeme yoluyla alacağımdan daha fazla para aldım. Ancak bu problem benden önce başlamış, benim dönemime yansımış bir problemdi. Ben bunu satınca benim muhaliflerim bunu CHP Genel Merkezi'ne taşıdılar"

Kaynak: Haber Merkezi