Sosyal yardımlaşmanın en yoğun yaşandığı dönemlerden birisindeyiz. İhtiyaç sahiplerine yapılan yardımlar, sadece et dağıtımı ile sınırlı kalmayıp; giyim, gıda ve diğer temel ihtiyaçlar da bu dönemde karşılanmaya çalışıyoruz. Bu vesileyle, zengin ve fakir arasındaki uçurum bir nebze de olsa kapatıp, toplumda birlik ve beraberlik duygusu güçlendiriyoruz. 

Kurban Bayramı, manevi değerlerin en yoğun şekilde yaşandığı, toplumun her kesiminden insanların bir araya geldiği, yardımlaşma ve dayanışmanın doruk noktasına ulaştığı müstesna bir dönemdir. Bu bayram, sadece dini bir görev olarak değil, aynı zamanda insanlığın en temel değerlerinden olan sevgi, saygı ve paylaşmanın kutlandığı bir gün olarak yaşanmalıdır. Tüm okuyucularımızın Kurban Bayramı’nı kutlar, barış, huzur ve sağlık içinde bir bayram geçirmenizi dilerim. 

* * *

Torbalı’da muhteşem geceler...

Bu ay iki muazzam etkinliğe katıldım. Her iki etkinlikte Torbalı Belediyesi bünyesinde yapılmış olan muazzam konserlerdi. Konserlerden ilki Türk Sanat Müziği konseriydi. Üç yıldır Torbalı Belediyesi’ne bağlı Türk Sanat Müziği Korosunun şefliğini yapan Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarının yetiştirdiği Kanun Sanatçısı Şef Sedat Çetiner; ‘15 kişi başladığımız koromuz bugün 90 kişiye ulaştı. Her geçen gün büyüyen koromuzda bizlere sonsuz destek veren Torbalı Kaymakamımız Ercan Öter, Torbalı Belediye Başkanımız Övünç Demir, Torbalı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Beste Özel ve bizlerle birlikte çalışan mesai arkadaşlarımız ve tüm Torbalı halkına teşekkür ediyorum’ diyerek çalışmaların nereden nereye geldiğini, nasıl büyüdüklerini anlattı.

Bir diğer etkinlik ise yine Torbalı Belediyesi bünyesindeki Dev Çocuk Korosu.

Ben bu koroyu çok sevdim. “Kendileri küçük, adımları büyük" sloganıyla sahne alan dev çocuk korosu, uzun bir çalışmanın ardından Koro Şefi Sedat Çetiner öncülüğünde unutulmaz bir konser verdi. Minik sanatçıların sahnede ki performansları ayakta alkışlandı. Çocukların hem solo performansları hem sahne performansları takdir edilesiydi. 

Gecenin yıldızlarından birisi de klarnet çalan 12 yaşındaki Asil Baykır’dı. İki yıldır klarnet çalan Baykır sahne performansıyla büyük alkış topladı. 

Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir’de her fırsatta çocuklarımızın çok değerli olduğunu ve sanatla sürekli içli dışlı olmalarını desteklediklerini söyleyip, görevde olduğu sürece sanat çocuklarımızla olacak sözünü verdi.

***

Sanat dedik, o zaman sanattan devam edelim. 

“Kültür ve Sanat Kenti İzmir” sloganıyla çalışmalarını sürdüren İKSEV, bu yıl 37. sini gerçekleştireceği Uluslararası İzmir Festivali’yle, alanlarında dünyanın en önemli isimlerini İzmir’e getirerek Türkiye’nin ve İzmir’in tanıtımını başarıyla yapmaya devam ediyor. Festivalin detaylarına İKSEV'in web sayfasından ulaşabilirsiniz.  

Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu konserleri de sürüyor. Bu konserlere Radyo Ege’den davetiye kazanabilirsiniz. Bizi dinlemeniz yeterli. Kulağınız Radyo Ege’de olsun. 

Önümüzde sıcak bir yaz var. Bunu haziran ayından itibaren hissettik. Bu satırları yazdığım günlerde bölgemizde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 8 ile 12 derece üzerinde. 45 dereceleri görüyoruz. Küresel iklim krizinin etkilerini yaşamaya devam ediyoruz. Diğer taraftan sera gazı azaltılması gerekirken dünya üzerinde maalesef daha da çoğalıyor. Eğer bugün önlem alamazsak, pırıl pırıl çocuklarımız gelecekte kurak bir dünyada yaşam mücadelesi verecek.

Sıcak hava dalgalarının etkin olduğu ülkemizde de orman yangınlarını önlemeye çalışalım. Bu konuda dikkatli ve tedbirli ayrıca bilinçli olmak ve çocuklarımızı da bilinçlendirmek ilk görevimiz olsun.

Herkese bir kez daha mutlu bayramlar dilerken. Programımın ana sponsoru Velioğlu Unlu Mamullerin Baklavalı dondurmasıyla sizlere veda ediyorum. Dondurmalı baklava değil, baklavalı dondurmayı muhakkak tatmalısınız. Lezzetin durağı Şirinyer İzban. Ama her sabah lezzettin durağı 92.7 frekansında Radyonuzda... Radyo Ege’de... Ege ile kalın... Huzurlu bayramlar...