ALPER TEMİZ / ÇAĞLAR DURSUN-Bayraklı Belediyesi tarafından işçi ve memur aylıklarında yüzde 30 ila yüzde 40 oranında bir kesinti yapılacak olması, çalışanları isyan ettirdi. Belediye tarafından alınan mali karar üzerine, iş bırakma eylemi  kararı alan belediye çalışanları, sabah saat 08.30'da iş bıraktı. Bayraklı Belediyesi önünde oturma eylemi de gerçekleştiren çalışanlar, Başkan İrfan Önal'ı istifaya davet ederek, Tüm YerelSen İzmir Şube olarak dava açacaklarını da belirtti.

"BU KRİZ ÖNCEDEN BİLİNİYORDU"

Tüm Bel Sen 2 Nolu Şube Başkanı Nihat Filiz, eyleme katılanlara seslendi. Filiz, "Belediye başkanları seçimden önce belediyelerdeki tüm mali krizi biliyordu. Bu krizi biz çalışanlar yapmadık. Çözüm merci biz değiliz ancak ödeyen biziz. Tüm İzmir geneli için söylüyoruz, bütün toplumsal muhalefeti harekete geçireceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.

"BAŞKAN AŞAĞIYA GELSİN..."

Filiz'in konuşması "Başkanla görüştük ve o bize 'Belediye' nin geliri 80 milyon lira, ancak gideri 120 milyon lira' dedi" şeklinde devam etti. Ancak eyleme katılan çalışanlar araya girerek, "Bizim de kredi borçlarımız var, başkan aşağıya gelsin" diye çağrıda bulundu.

"BİLE BİLE NEDEN İMZA ATTINIZ?“

İZDENİZ’in yaz seferleri Kurban Bayramı’nda başlıyor İZDENİZ’in yaz seferleri Kurban Bayramı’nda başlıyor

Belediye'nin bir önceki dönem toplu iş sözleşmesinde imza atanlar arasında sendika başkanının da olduğunu belirten çalışanlar, "Bu mali krizin geçtiğimiz dönem de bu şekilde olduğunu bile bile, neden imza attınız ve o halde şu an, neden o imza atılırken takındığınız tavrın tam tersi bir duruş sergiliyorsunuz" şeklinde isyan etti.

"GÖREVİNİZ GAZ ALMAK DEĞİL"

Eylemciler ve sendika arasında da tartışmalar yaşandı ve iş bırakan çalışanlar sendikaya, "Sizin göreviniz gaz almak değil" diye yüklendi. Daha sonra Tüm Yerel Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Murat Bekar kalabalığa seslenerek, "Bugün Bayraklı'dan başlayarak tüm İzmir belediyelerinde eylemletin fitilini ateşleyeceğiz ve hakkımızı arayacağız. Çalışanlara, belediyelerin mali yükünü yükleyenlere karşı ise dava açacağız" ifadesini kullandı.

Bayraklı Belediyesi iş bırakma eylemi, alınan mali karar geri çekilene kadar devam edecek.

Editör: Alper Temiz