MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin hakkında mahkumiyet kararı verdiği TİP milletvekili Can Atalay için "hak ihlali" kararı alan Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla doğan yüksek yargıdaki krize sert bir dillet tepki gösterdi. "AYM, adalet ve hukuk düzeninin safrası ve sancısıdır" diyerek şimdiye kadar verdiği bazı kararları hatırlatan Bahçeli, "Yargıya saygı mecburidir, (Yargıtay'ın mahkumiyet kararını kastederek) bu kararın gereği TBMM’de derhal yapılmalı konu kapatılmalıdır" çağrısında bulundu.

Kan şekerindeki dalgalanmalar göz sağlığını tehdit ediyor! Kan şekerindeki dalgalanmalar göz sağlığını tehdit ediyor!

"AYM, TBMM’e karşı yetki alanını genişleterek yasama ihmali olarak değerlendirdiği konularda kanun yapılıncaya kadar ihlal kararı vereceğini ilan etmektedir, halbuki bu mahkemenin yetkileri arasında yasal düzenleme etkinliği denetlemek diye bir şey söz konusu değildir. Gazi Meclis, AYM’nin vesayeti altında hiç değildir!" diyen Bahçeli, "AYM, zulmün yanında milletin ve devletin karşısında bir mihrak olarak sivrilmiştir!" diye konuştu.

"Ortada darbe, devlet, rejim ve yargı krizi değil, bal gibi Anayasa Mahkemesi’nin yetkilerini aşarak, yasaları ve anayasayı aşındırarak yargısal aktivizmi vardır ve bu kesindir. Anayasa Mahkemesi yetki alanını genişleterek TBMM’ne ve diğer yüksek yargıya parmak sallamaktadır" değerlendirmesinde bulunan MHP lideri, sözlerinin devamında AYM Başkanı Zühtü Arslan'ı doğrudan hedef alarak ağır suçlamalarda bulundu. Bahçeli, "Zillet İttifakı’nın yüksek yargıya yuvalanmış hastalıklı koludur! Haddini ve hududunu çok açık şekilde aştı; Türk devletiyle uğraşma cesaretin varsa Kandil’e git! Anayasa Mahkemesi ya kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalıdır" dedi.