Şu sıralar böyle özel günlerle alakalı yazılarım geliyor ama Babalar gününden ziyade Baba olmayı konuşmak istedim. Baba olmak demek sadece biyolojik açıdan baba olmak değil. Babalık öyle kolay değil; ne babalar var evladına ailesine zerre zaman ayırmadığı gibi zevk sefa peşinde, biz onlara kısaca iskele babası ya da Şam babası diyebiliriz.
Baba çınardır derler gölgesi yeter. Ama öyle baba olmak şimdi çok daha zor. Sosyal medyanın büyüsü ne yazık ki aile kavramına oldukça zarar verdi. Bir çok şey sayabiliriz sadece aldatılma değil; tahammülsüzlük gibi bir çok nedeni de olabilir. Burada ne yazık ki hep kaybeden çocuklar oluyor. Çiftler anlaşamazsa elbette ayrılabilir ve çocuk için elbette evlilikler sürdürülmemeli anlaşamıyorsanız uzatmanın da bir manası yok herkesin bir hayatı var. Ama çocuklarla bağları koparmadan hayata devam etmek gerekir. Çocuklar bizleri rol model alıyorlar ve ya sevginizden ya da nefretinizden besleniyorlar.


Baba olmak burada çok önemli işte; harçlığını ya da nafakasını vermekle bitmiyor işler, sevginizi asla esirgemeyin onların başını okşamak dünya da ki tüm servetlere bedel.
Şimdi baba olmak bir çok şey gerektiriyor ve ne yazık ki yeni nesil evliliği bile evcilik oynar gibi yürütemiyor.
Bir kadın eşini sever ama en çok da baba olduğu kısımımla ilgilenir. Bu da ne yazık ki öyle zorla olmuyor, insanın içinden gelmesi gerek. Dedim ya işte herkes baba olamıyor.

Baba olmak kahvaltı da o tava da ki kalan son sucuğu yememek demek derdi annem. İşte öyle babaları da çocuklar tabii sadece yıl da bir gün anmamalılar.
Babanın hayattayken onun kıymetini bilmek gerek. Ama tabii ki bahsettiğim babalar için konuşuyoruz. Rahmetli babam son zamanlarında bana babayı ne yapacaksın artık sen baba oldun iki tane aslanın var derdi.


Halbuki insan yaş aldıkça  babasını daha çok özlüyor. Baba olmak aslında muhteşem bir duygu... Dünyaya sizin kanınızdan, canınızdan bir parça geliyor. Ancak uzun süre sorumluluk ister. Dünyada en zahmetli büyüyen canlı insandır. Bu hayata canlı getiriyorsanız onun sorumluluğunu da bir ömür üstlenmelisiniz.
"Kız babası olmadan baba olunmaz" derler, benim iki tane oğlum var artık kızlardan olan nasibimi gelinlerimle dolduracağım. Kızı olan arkadaşlarımı görüyorum ve evet kızlar babaya biraz daha fazla düşkün.


Babalar neden torun sever, çünkü genç yaşda baba olduklarında iş hayatlarına daha fazla zaman ayırmak zorunda kaldıklarından bu sevgi açığını emekli olunca torunlarla doldurmaya çalışıyorlar. Ben öyle bir baba olmayacağım diye kendi kendime söz verdim ve çocuklarım için zaman ayırmaya çalışıyorum. Evlat sermaye torun kar derler. Bence ikisinin de yeri çok ayrı.Torun zaten küçük olduğu için ayrı bir seviliyor. Çocuklar büyüdüğünde zaten onları öyle çocuk gibi sevemiyorsunuz ama her yaşta farklı olsa da baba şefkati bekliyor insan. İşte bu yüzden baba olmak öyle basit değil. Hem de hiç değil. Baba olmak evlada olduğu kadar ailesine de karşı olan sorumlulukları yerine getirmekle başlar.
Rahmetli babam anneme darıldığında eve buzdolabına sığmayacak kadar büyük bir karpuz alırdı. Bunlar da aile olmanın tuzu biberi... 
En son Babalar duyar, babalar ağlamaz derler ya; babalar içine doğru ağlar. En son duyarlar çünkü çözülemeyecek boyuta geldiyse duyarlar.
Baba olmak çok kutsal ve bir o kadar meşakkatli bir görevdir. Babam hep bize yanlışımızı gördüğünde uyarırdı ve bu bize bazen çok anlamsız gelirdi ve babam da "baba olunca anlarsınız" derdi.


Gerçekten insan baba olunca bazı şeyleri daha iyi görebiliyor.
Hadi yap bir babalık deriz misal; burada bile babanın nasıl bir şey olduğunu anlayabiliriz.
Babalar günü her Haziran ayının üçüncü hafta sonuna denk gelir. Babanız hayattaysa mutlaka es geçmeyin evet bir gün değil her gün analım ama o gün sizden en azından bir aramanızı ya da onu ziyaret etmenizi beklerler.


Siz baba olmanın ne kadar zor olduğunu bilin sevabıyla günahıyla değerlendirmeyin.Baba olmak hiç de öyle kolay değil.

Bu aralar öyle farklı baba rolleri görüyorum ki; işte baba olmak herkesin kendisine has bir rol üstlendiği asla kalıplara oturtulmaması gerekildiğini düşünüyorum.
"Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır" derler ya işte o misal... 

Tüm babaların babalar gününü şimdiden kutluyorum. Bu yıl çifte bayram yaşanacak. Babalar günü aynı zaman da bayramın ilk günü... 

Vesselam haydi kalın sağlıcakla...