HUKUKÇU TOPLULUĞUNDAN ÇOK ŞIK BİR TEPKİDizinin Disney'in kardeş kuruluşu olarak bilinen FOX TV'de yayınlayacağını duyuran platform, adeta Türk milletini aklıyla alay etti. Uluslararası olarak planlanan dizinin yerel düzeye indirilmesi Türkiye'ye ve Atatürk'e karşı uygulanan sansürün boyutunu gözler önüne serdi.

Toplumda kendisini Atatürkçü olarak lanse eden ve Disney ile iş birliği olanlardan  ise maalesef ses çıkmadı. Toplumsal her konuda mangalda kül bırakmayan bu toplum sergiledikleri bu riyakar tutum, Disney kapısının yüzlerine kapanmasını istememelerini yoruldu. Disney Plus, yaklaşık sekiz milyon dolar harcadığı "Atatürk" dizisini ABD'deki Ermeni lobisinin baskısı sonucu yayınlamaktan vazgeçti. Bu karar kamuoyunda tepkilere neden oldu.DISNEY’in Atatürk’e sansür uygulamasına tepkiler devam etmekte. Ben de size en dikkat çeken tepkiden bahsedeceğim;

 “MasterLaw” adlı bir hukukçu topluluğu, İstanbul’un en görünür yerine “Respect” yani “Saygı duy” afişi astı.

Atatürk’e uygulanan otosansüre karşı İstanbul’un en önemli yerlerinde izi silinmez bir çift mavi göz konumlandırdığını belirten Topluluk, benzer afişleri hem Türkiye’de hem de dünyada görünür kılmaya kararlı olduğunu belirtti.