İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve İstanbul Valisi Davut Gül, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün yıldönümü nedeniyle katıldıkları konferansta önemli ve çarpıcı açıklamalarda, değerlendirmelerde bulundular.

Ali Yerlikaya'dan önemli açıklamalar

15 Temmuz Darbe Girişimi'nin farklı bir perspektiften okunması gerektiğini ifade eden ve bu gibi olayların bir daha yaşanmaması için uzun yıllar üzerinde çalışılması gerekildiğini belirten Bakan Yerlikaya, "O gece yaşananlar, farklı perspektiflerden okunmalı. Sosyal ve beşeri bilimler nezdinde üzerinde uzun yıllar çalışılmalı. Çünkü millet olarak biz, böyle bir ihaneti daha önce görmedik, tecrübe etmedik. Bu yüzden 15 Temmuz darbe girişimi, yalnızca siyasal ve hukuksal boyutuyla değil, sosyolojik açıdan da değerlendirilmesi gereken bir süreçtir." diye konuştu.

"Ecdadın evlatlarına selam olsun"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Devletimize, milletimize, huzurumuza ve geleceğimize kasteden kim olursa olsun, onlarla ve kirli zihniyetleriyle mücadele etmeye devam edeceğiz. Siyasetin vesayet odaklarının elinde değil, doğrudan milli iradenin elinde olması,milletin devletine sahip çıkmasında büyük rol oynadı. Bu mücadele, büyük ve güçlü Türkiye mücadelesinin de bir devamıydı. Dünyanın 34 farklı ülkesinde 78 şehitliği olan bir milletin evlatları olarak, şehitlik ve gazilik makamı, bizim için ulaşılabilecek en yüksek şereftir. Vatanın selameti için, şehit ya da gazi olmayı şeref sayan aynı ruhun, aynı ecdadın evlatlarına selam olsun."

Buca Belediye Başkanı Duman: “Ne toplama kampları, ne ölüm çare değildir" Buca Belediye Başkanı Duman: “Ne toplama kampları, ne ölüm çare değildir"

Davut Gül: Tüm vatandaşlarımız feraset göstererek milli iradeye sahip çıkmıştır

FETÖ'nün yapısı ve karakteristik özelliği hakkında bilgi veren ve vatandaşları uyaran İstanbul Valisi Davut Gül ise ,"Bu örgütün en karakteristik özelliği inkar etmektir. Hain darbe girişiminin üzerinden geçen 8 yıl boyunca bu eylemlerini inkâr etmeleri bizi şaşırtmıyor. Türkiye ilk defa darbelerle karşılaşmadı. Ancak 15 Temmuz’un önceki darbelerden önemli bir farkı var. Bu fark, Sayın Cumhurbaşkanımız devleti   yöneten irade olarak kararlılık göstermesidir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın çağrısı üzerine 7’den 70’e tüm vatandaşlarımız feraset göstererek, milli iradeye sahip çıkmıştır." dedi.

Muhabir: ATAKAN BAŞPEHLİVAN