ALPER TEMİZ - Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden olan Ege Üniversitesi, bünyesinde işlettiği öğrenci yurdundan gelen görüntülerle çalkalanıyor. Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü adı ile bilinen ve "Temizlik, hijyen, sakin ve huzurlu çalışma ortamı" diye reklamı yapılan yurt, rutubete, küflü duvarlara, büyük hamamböceklerine, çiyan ve hastalıklara esir olmuş durumda. 1480 TL olan oda fiyatlarına yüzde 300'lük zamla 6000 TL'lik fiyat biçmeye başlayan üniversite yönetimiyse, yurdun içinde bulunduğu durumu gelir-gider tablosuyla yorumluyor. 

Kira fiyatlarının İstanbul ve Ankara ile birlikte en fazla olduğu illerden İzmir'de, öğrenciler KYK yurtları dışında barınacak hemen hemen hiçbir yer bulamıyor. Üniversiteye yakın olması nedeniyle tercih edilen yurt, gelen zamlar ve haşere baskınlarıyla, öğrencilerin hem psikolojisini bozuyor hem de astım gibi hastalıkları yaygınlaştırıyor. Yurtta barınan ve Son Mühür'e konuşan bazı öğrenciler, rektörlüğün kendilerine "İlaçlama yapılamıyor çünkü gider gelirden fazla" diye cevap verdiğini ifade ediyor.  

I M G 20240711 115222

"Rektör, kâr ve zarar hesabı yaptı" 

Yurtta kalan bir öğrenci, "Odamı yazın çıkarken topladığımda, yatağımın altında onlarca ölü hamamböceği buldum. Bütün bir dönem ben, bu ölü böceklerle uyumuşum. Bazı arkadaşlarımızın odasında çiyanlar var. Fobisi olanlar hemen hemen her gün panikleyerek yurtta dolaştı. Yerlerde her gün onlarca ölmüş hamamböceği ile uyanıyoruz. Banyolarda havalandırma yok, rutubetten sıvalar döküldü ve bazı arkadaşlarımız astım oldu" diye konuştu.

I M G 20240711 W A0013  
Bir diğer öğrenci ise, "Durumu rektörlüğe defalarca kez bildirdik ancak rektör kaba taslak bir kâr zarar hesabı yaparak 'Bu nedenle etkin ilaçlama olmuyor' anlamında geri dönüşler yaptı. Öğrencinin hijyeni, sağlığı ya da eğitim süreci kâr zarar hesabı üzerinden yapılıyor. Korkunç şeyler yaşadık yurtta, ancak hiçbir şekilde iyileştirme yapılmadığı gibi, rektör birçok arkadaşımızı sosyal medya hesabı üzerinden engelledi" ifadelerini kullandı.  

I M G 20240711 115444

"Dolar üzerinden yurt ücreti" 

Yabancı öğrenciler ise dolarla ödeme yapmalarına rağmen karşılığını alamadıklarını söylüyor. Bazı yabancı öğrenciler, "Dolar üzerinden ödeme verildi. Bizler dolar üretmiyoruz, en nihayetinde eğitim için geldik. Kırgızistan'dan, Kazakistan'dan ve belli başlı birçok ülkeden gelen arkadaşlar var, hepsi de dövizle ödeme yapıyor. Ancak pişman olduk, alerjik reaksiyonları olanlar nereye gidip ne yapacaklarını bilemiyor" dedi.  

Jandarma, sağlık personeli temini için 31 öğrenci alımı yapacak Jandarma, sağlık personeli temini için 31 öğrenci alımı yapacak

I M G 20240711 115254

"Rutubetten sıvalar döküldü, astımım ilerledi"

Bir öğrenci ise, "Astım başlangıcı teşhisi aldım. Esas nedeni, kedi alerjimdi. Ancak hekime gittiğimde küfe de alerjim olduğu ortaya çıktı. Yurt banyosunda inanılmaz bir küf vardı. Doktor o ortamdan derhal kurtulmam gerektiğini söyledi. Astım başlangıcı değil, artık astım hastası olmuşsun diye belirtti" diyerek, yurttaki küflerin astımını ilerlettiğini kaydetti.

Muhabir: Alper Temiz