Enflasyonun bütün ekonomilerin en büyük sorunu olduğunu ifade eden AK Partili Kırkpınar, salgın ve Ukrayna-Rusya savaşının ardından meydana gelen 6 Şubat depremlerinin ülke ekonomisi üzerinde olumsuz etki oluşturduğunu belirtti. Ekonomi yönetiminin bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik adımlar attığının altını çizen Kırkpınar, iktidarın ilk hedefinin kalıcı refahın sağlanması olduğunu anlattı.

AK Partili Yaşar Kırkpınar'dan önemli açıklamalar

Ekonominin düzelmesi için sıkı para ve maliye politikası uygulandığını, yapısal reformlarla desteklendiğinin altını çizen Kırkpınar, ekonomi programının bir yıllık uygulama sonucuna bakıldığında programın başarılı bir şekilde çalıştığını ifade etti. Kırkpınar, şu cümleleri kurdu: "Buradan hareketle hazırladığımız bu teklifimizle, mali disiplini güçlendirmek amacıyla uygulamaya konulan maliye politikası çerçevesinde, kamuda tasarrufun artırılması, tasarruf kültür ve bilincinin yaygınlaştırılması ciddi şekilde önem arz ediyor. Bu bağlamda kamuda tasarruf anlayışına riayet edilmesi ve kaynakların rasyonel bir şekilde kullanımı elbette bir gereklilik arz ediyor. Teklifle, öncelikle kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanımına yönelik düzenlemelerin yapılması, bunun yanı sıra bazı kanunlarda değişiklik ve düzenlemelerin de hayata geçirilmesi öngörülmektedir. Yine Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği bir kısım kanunlarla ilgili de düzenlemeler yapıyoruz."

ÖTV oranları hakkında önemli açıklamalar

Teklife göre; trafikten men edilip, sahipleri tarafından alınmadığından yediemin otoparklarında çürümeye terk edilen araçlar hızla satılarak ekonomiye kazandırılacak. 25 gramın altında ve birleştirilmiş elektrikli motor menzili 70 kilometre ve üzerinde olan taşıtların ÖTV oranları ayrıca belirlenecek. Bu kapsamda 277 milyon TL vergi kaybının önüne geçilecek. Vergi başmüfettişliği kadrosuna gerçekleştirilecek atamalar sonucunda yapılacak fark ödemelerin brüt toplamı aylık olarak 20 milyon 628 bin TL olacak.

Özge Ceren Deniz kimdir? Özge Ceren Deniz kaç yaşındaydı? Özge Ceren Deniz kimdir? Özge Ceren Deniz kaç yaşındaydı?

Tasarruf tedbirleri etkisini gösterecek

Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında hem ihtiyaç fazlası hem de ekonomik ömrünü tamamlamış 706 araç satışa çıkarılacak. Yasanın sunumunu yapan ve vekillerin sorularını yanıtlayan AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, ihtiyaç fazlası ekonomik ömrünü tamamlamış tüm araçların düzenleme kapsamında olduğunu söyledi. Kırkpınar, kamu kuruluşları tarafından mevcut taşıtlara ilişkin analiz çalışmasının sürdüğünü ifade etti.

Muhabir: ATAKAN BAŞPEHLİVAN