RTÜK tarafından lisansı iptal edilen Açık Radyo, İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla yayın hayatına devam edecek. Mahkeme, RTÜK'ün yayın durdurma ve para cezası kararının telafisi güç zararlar doğurabileceğini belirterek kararı durdurdu.

Açık Radyo'dan yapılan açıklamada, İdare Mahkemesi'nin kararının ardından yayınlarına devam edecekleri belirtildi. Mahkeme, RTÜK'ün savunmasını ve ara karar cevabını aldıktan sonra nihai kararını verecek.

İşte, Açık Radyo tarafından yapılan o açıklama:

İzmir'de araç sayısı 2 milyona dayandı İzmir'de araç sayısı 2 milyona dayandı

''Belirtilen süreçte, yayın durdurma ve para cezası kararına ilişkin davanın görüldüğü İdare Mahkemesi tarafından, davaya konu işlem, program yayınının durdurulmasına yönelik olduğundan ve uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunduğundan, davalı idarenin savunması ve ara karar cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar, dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiş bulunmaktadır.”

Ne Olmuştu?

RTÜK, 24 Nisan'da Açık Gazete programında geçen "soykırım" ifadeleri nedeniyle Açık Radyo'ya 189 bin 282 TL para cezası ve beş program durdurma cezası vermişti. RTÜK, bu kararın gerekçesinde, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyecek, toplumu kin ve düşmanlığa tahrik eden ifadeler kullanıldığını belirtti.

Açık Radyo ise 3 Temmuz'da RTÜK tarafından lisansının iptal edildiğini öğrendiğini duyurdu. İptal gerekçesi olarak "cezaya uyulmadığı" gösterilse de, Açık Radyo para cezasının ilk taksidinin ödendiğini açıkladı.

Kaynak: Haber Merkezi