Türkiye'nin bu yıl haziran ayı yağışları, tarihi düşüşlerle dikkat çekiyor. Türkiye'de 2024 yılının Haziran ayı yağışları, geçmiş yıllara kıyasla önemli ölçüde azaldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, ülke genelinde son 23 yılın en düşük Haziran ayı yağışı yaşandı. Özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yağış miktarında belirgin düşüş gözlendi.

Kuraklik Turkiyeyi Kusatti O M8 G

Karadeniz'in bazı kesimlerinde ise yağışlar artış gösterirken Türkiye genelinde yağışlı gün sayısı da ortalama olarak düşüş gösterdi. Normalde ortalama olarak metrekareye düşen 33,6 kilogramlık yağış miktarı, bu yıl sadece 11,9 kilogramda kaldı.

Biden'ın çekilmesinin ardından Trump'tan ilk açıklama! Biden'ın çekilmesinin ardından Trump'tan ilk açıklama!

Batı ve Orta Karadeniz, Marmara Bölgesi (Kırklareli hariç), kıyı Ege, Güneydoğu Anadolu ve iç kesimlerde önemli ölçüde yağış azalması görüldü. Özellikle Marmara Bölgesi'nde yağışlar normale göre %92 oranında azalırken, Rize sahil kesiminde %20'ye varan artış kaydedildi.

En düşük yağış Haziran ayında en az yağış İzmir'de

İl geneli yağışlarda en fazla yağış, metrekareye 97 kilogram ile Rize'de, en az yağış ise metrekareye 0,4 kilogram ile İzmir'de görüldü. 

Haziran ayı yağışlarında en düşük miktar İzmir'de olurken, Hakkari ise bu dönemde yağışlarda %26 artış gösteren illerden biri oldu, en fazla azalma ise yüzde 98 ile Çanakkale'de gerçekleşti. Yağışlı gün sayısının ortalama olarak 6,5 gün olduğu dönemde, bu yıl haziranda ise ortalama 3,4 gün yağış kaydedildi.

Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İzmir, Kocaeli, Yalova'da son 64 yılın, Adana, Ardahan ve Osmaniye'de son 44 yılın, Adıyaman, Aydın ve Kütahya'da son 23 yılın, Manisa'da son 22 yılın, Amasya, Balıkesir, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Eskişehir, İstanbul, Karabük ve Kastamonu'da son 21 yılın en düşük yağışı olarak kaydedildi.

Türkiye genelinde yağışlı gün sayısı 1991-2020 ortalamasında 6,5 gün olarak hesaplanırken, haziranda ortalama 3,4 gün oldu.  

Thumbs B C F79De2E7Fc58B5E2C0F49Eed0D481F0D

Bölgesel olarak haziran ayı yağışları

Marmara Bölgesi'nde haziran ayı yağışları metrekareye 3,4 kilogram olarak hesaplandı; bu bölgede yağışlar normale göre %92 azaldı ve geçen yıla göre de büyük ölçüde düşüş gösterdi.

Ege Bölgesi'nde metrekareye 4,9 kilogram düşen haziran ayı yağışı, normale göre %81 azalma gösterdi ve geçen yıla göre %93 düştü.

Akdeniz Bölgesi'nde ise yağışlar metrekareye 6,4 kilogram olarak düştü; bu bölgede normale göre %70 azalma ve geçen yıla göre %87 azalma kaydedildi.

İç Anadolu Bölgesi'nde haziran ayında düşen yağış miktarı metrekareye 15,6 kilogram olarak gerçekleşti; bu bölgedeki yağışlar normale göre %57 azaldı ve geçen yıla göre %79 düşüş gösterdi.

Karadeniz Bölgesi'nde ise metrekareye 23,1 kilogram yağış düştü.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde haziran ayı yağışları metrekareye 14,7 kilogram olarak hesaplandı; yağışlar normale göre %50 azaldı ve geçen yılın aynı ayına göre %61 düşüş gösterdi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde haziran ayında düşen yağış miktarı metrekareye 2,3 kilogram olarak gerçekleşti.

Kaynak: Haber Merkezi