CHP Çiğli ilçe adaylığı sadece 5 gün süren Uygar Yıldırım 29 Ocak PM’sinde elde ettiği hakkı, 2 Şubat PM’sinde kaybetmişti. Uygar Yıldırım’ın adaylığını düşüren PM’de Çiğli adayı olarak Onur Emrah Yıldız’ın adaylığı karar bağlandı. İzmir’de belirlenen adayla ilgili çok sayıda ilçede tartışma olmasına rağmen CHP’li kurmaylar sadece Çiğli için harekete geçmiş, tek değişim Çiğli’de yaşanmıştı. Adaylığı çok kısa süren Uygar Yıldırım sosyal medya üzerinden yayınladığı mesajda parti içinde hukuksal anlamda mücadele edeceğini belirterek adaylığının gayrı meşru yollardan elinden alındığını öne sürdü.

İşte Uygar Yıldırım’ın açıklamaları…

Değerli İzmirliler, değerli Çiğli halkı, değerli PM üyelerimiz ve değerli genel başkanımız Özgür Özel.  2024 yerel seçimlerinde CHP Çiğli adaylığım MYK’mız ve PM’mizin 29 Ocak’ta yaptığı toplantıda onaylanmış ve parti sözcümüz tarafından ilan edilmiştir. Ertesi gün Grup toplantısında Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel tarafından, ‘32 yaşında genç bir arkadaşımız olan Uygar Yıldırım Çiğli’ye hizmet edecektir denilerek ilan edilmiştir.

Onur Emrah Yıldız denen şahsa verilmiştir…

Ancak sahada çalışıp seçim ofisini açıp akabinde il başkanlığında toplanıp tüm İzmir adaylarıyla görüşmeler yaptıktan sonra 2 Şubat günü MYK vr PM toplantısında adaylığım hukuksuz ve parti etiğine aykırı bir şekilde iptal edilerek gayrımeşru şekilde Onur Emrah Yıldız denen şahsa verilmiştir.

Deniz Yücel’in açıklamaları…

Basın tarafında bu rezaletin gerekçesi sorulduğunda önce ‘Çiğli halkından tepki var’ denmiş bu da yetmezmiş gibi parti sözcüsü Sayın Deniz Yücel ‘geçen hafta yeniden değerlendirmek üzere aday yapmıştık’ diye açıklama yapmıştır. Sayın parti sözcümüz çok iyi biliyor ki parti tüzüğümüzde ve siyasi partiler yasasında ‘yeniden değerlendirmek üzere’ bir aday belirleme yöntemi yoktur.

Kıyı Emniyeti'nde 9 iş imkanı: Başvurular başladı! Kıyı Emniyeti'nde 9 iş imkanı: Başvurular başladı!

Hangi parti tüzüğüne ve etiğine sığar…

Şimdi soruyorum, Çiğli adaylığıma hiçbir tepki yokken onur kırıcı, rencide edici bir şekilde Uygar Yıldırım’ın adaylığına tepki var demek hangi parti tüzüğüne ve etiğine sığar. Adaylığım MYK, PM ve Sayın Genel Başkanımız tarafından ilan edilmişken bu kararı tanımadığını sözlü ve yazılı olarak açıklayan Çiğli ilçe başkanı hangi cüretle MYK, PM ve Sayın Genel Başkanın aldığı kararı tanımamaktadır. Bu bir parti suçu değil midir? Kişisel seçimler partiden üstün midir?

İzmir belediyelerinde bankamatik memurlarından…

Adaylığıma müdahale etmek ve kendi adaylığını kabul ettirmek için genel merkezimize gelenler Alevi kurum temsilcileri midir? İzmir belediyelerinde bankamatik memurlarından belediye başkanlarını belirlemeye terfi eden siyaset simsarları mıdır? Ben de Aleviyim. Ve Alevi inancındanım. Alevi inancında adaylık gasp etmek yoktur. Alevi kurumları bir partinin iç işlerine karışmamalıdır.

Sayın Genel Başkanım grup toplantınızda söylediğiniz halde bu kararınızdan dönmenize neden olan asıl sebep nedir?

Bu karar meşru, etik ve hukuki değildir…

Son olarak adaylığım gayrı meşru olarak ve parti hukukuyla siyaset etiğini gasp edecek şekilde Onur Emrah Yıldız’a hediye edilmiştir. Bu karar meşru, etik ve hukuki değildir. 32 yaşında bir genç olarak parti içinde ve hukuksal anlamda haklarımı arayacağım. Gençliğin hakkı, insanlığın hakkıdır.

Kaynak: Haber Merkezi