Tur, Batı Anadolu'nun on iki İyon kentinden biri olan ve M.Ö. 2000 yılında kurulan İyon kenti Teos'un tarihinden başladı. Rehber Cafer Öz, Teos'un dünyada ilk kurulan İyonya Dionysos Sanatçılar Birliği'ne ve antik kira sözleşmesine ev sahipliği yaptığını anlattı. Öz, Seferihisar'ın kültürel mirasını vurgularken, ilçenin Türkiye'nin ilk "Cittaslow" (Sakin Şehir) ünvanına sahip olduğunu ve yerli tohumlara sahip çıkma adına kurulan Can Yücel Tohum Merkezi'ni tanıttı.

Kulüp üyeleri, Seferihisar'da önemli tarihi ve kültürel mekanları ziyaret etti. Kundakçı Ömer Efe'nin anıtından Hıdır Bey’in yetiştiği Kasım Çelebi Medresesi'ne, Sığacık Kalesi'nden Gelin Kınası Kuyusu'na kadar birçok yeri keşfettiler. Her mekana ait detaylı bilgiler de rehberleri Cafer Öz tarafından paylaşıldı.

Urla Rotary Kulübü üyeleri, tarih ve kültür turu sayesinde bilgilendirici ve keyifli bir gün geçirdiler. Bölgenin tarihi ve kültürel zenginliklerini yerinde görme fırsatı bulan üyeler, yaşadıkları memnuniyeti dile getirdiler.

Kulübün Başkanı Berna Üzer, gezinin unutulmaz anılarla dolu olduğunu belirterek, “Milli Mücadele döneminde halkın yaşadıkları ve dönemin ünlü efelerinin mücadeleleri çok etkileyiciydi. Kundakçı Romanının yazarı Cafer Öz’e ve gezinin düzenlenmesinde çok değerli katkılar sunan Seferihisar Belediye Başkanı Sayın İsmail Yetişkin’e çok teşekkür ediyoruz” dedi. Üzer ayrıca, Kundakçı Ömer Efe anıtının önünde kulüp flamını ve adına dikilmiş fidan bağış kartını Cafer Öz’e takdim etti.

Bozdağ Film Platoları'nda "Yaşayan Mutfak" konseptiyle tarih ve lezzet buluşuyor Bozdağ Film Platoları'nda "Yaşayan Mutfak" konseptiyle tarih ve lezzet buluşuyor

Patates salatasının yavan olmasını önleyen sır! Çok daha iyi oluyor ve erimiyor Patates salatasının yavan olmasını önleyen sır! Çok daha iyi oluyor ve erimiyor

Muhabir: Veli Uslu