Müjde bahar geliyor! İkinci cemre suya düştü Müjde bahar geliyor! İkinci cemre suya düştü

Savunma Sanayii Kurumu Başkanı Haluk Görgün, yaptığı açıklamada, 6. nesil savaş uçağı projesinin detaylarını paylaştı. Görgün, projenin Türkiye'nin havacılık ve savunma sanayiinde liderlik konumunu pekiştireceğini ve milli teknoloji üretiminde önemli bir kilometre taşı olacağını vurguladı.

KAAN Beşinci Nesil Savaş Uçağı İlk Uçuşuna Hazır

Görgün, 5. nesil savaş uçağı KAAN'ın da ilk uçuşunu yakın zamanda gerçekleştireceğini duyurdu. Geçen yıl Mart ayında ilk taksi testini başarıyla tamamlayan KAAN, 2028 yılından itibaren seri üretime girecek. Yerli motorlarla donatılacak olan KAAN, Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan eskimiş F-16 savaş uçaklarının yerini alacak.

6. Nesil Savaş Uçaklarının Özellikleri

6.nesil savaş uçakları, 5. nesil savaş uçaklarının sahip olduğu tüm özelliklere ek olarak yapay zeka entegrasyonuyla öne çıkıyor. Yapay zeka, uçakların daha otonom ve daha hızlı karar verme imkanı sağlayacak. Bu sayede pilotlar, daha karmaşık görevler üzerinde yoğunlaşabilecek.

Türkiye'nin Havacılık ve Savunma Sanayiinde Gücü Artıyor

Türkiye, son yıllarda havacılık ve savunma sanayiinde önemli yatırımlar yaparak bu alanda önemli bir güç haline geldi. Milli İHA'lar ve SİHA'lar ile dünya çapında lider konuma yükselen Türkiye, 6. nesil savaş uçağı projesiyle de bu alandaki gücünü pekiştirecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ