ALPER TEMİZ - Haziran ayı olağan meclis toplantısı oturumu tamamlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde (İzBB), kritik kararlar alındı. Ancak toplantıya, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliği çağrısı damga vurdu. AK Parti meclis üyesi Uğur İnan Atmaca'nın Bayındır sınırları içerisinde kalan Canlı Mahallesi’nde 1/5000 ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planına, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi tarafından yapılan itirazın komisyonda değerlendirilmesiyle başlayan tartışma "Ortak iş yapalım" söylemiyle son buldu.

Atmaca'nın, "Soyer döneminde, TOKİ'nin kente sokulamayacağına yönelik söylemler de oldu. İzBB ve TOKİ arasındaki gerilimin nereden kaynaklandığı önemli değil, ancak ortak çalışmaların önemini vurgulamak istiyorum" sözleri konuyu farklı bir boyuta taşıdı.

Screenshot 2024 06 11 00 37 50 088 Edit App.revanced.android.youtube

İzmir'in camileri doldu taştı İzmir'in camileri doldu taştı

"25 bin konut yapacağınızı söylediniz..."
Atmaca, "25 bin sosyal konut yapacağınıza yönelik vaadiniz var. Bunun için arsa üretmemiz lazım. Projelerin üretilmesinde ne gibi sakıncalar var anlamıyoruz ve TOKİ kanadından gelen önerilerin reddedilmesini de doğru bulmuyoruz. Kurumsal gelişmelerin sağlanmasını istiyoruz ve sizin, bu konuda başlangıç yapmanızı da önemli buluyoruz" diye konuştu.

"Bir kısmı TOKİ'ye bir kısmı belediyeye"
Tugay ise, "Bayındır'daki bu alan Orman Müdürlüğü'nün kullandığı bir yer. Resmi tesis alanını konuta çeviriyoruz ve resmi kurum alanını konut alanına çevirip TOKİ’ye devrediyoruz. İmar Komisyonu’ndaki arkadaşlarımız diyor ki 'Bunu çevirelim ama çevirirken de kamuya bir şey bırakalım. Bir bölümü de belediyenin olsun.' En hassas konu şu; TOKİ burayı yaptıktan sonra bedava dağıtmıyor, satıyor. Yapan müteahhit kazanıyor, TOKİ'nin de kasasına para giriyor. Deprem konutları dahil bazı konutların nereye gittiğini öğrenemiyoruz. Bunu Karabağlar'da yapılan toplu konutta da yaşadık. Netice itibarıyla böyle bir itiraz var. Bir kısmını TOKİ’ye verelim ancak bir kısmı belediyeye kalsın deniliyor."

Daha sonra Atmaca'nın ortak çalışma çağrısına karşı Tugay, ortaklığa sıcak baktığını kastederek, "Size katlıyorum. Tam olarak ihtiyacımız olan bu. Bunu sağlayabiliriz. Siz de bize destek olursanız belediyemizin ve İzmir'in başarısı, huzuru artacak. Ben söz veriyorum. TOKİ'ye gideceğim ve İzmir'de ortak projeler yapmakla ilgili kendileri ile görüşeceğim. Ben TOKİ'ye karşı değilim. TOKİ bizimle çalışırsa güzel şeyler olacağına inanıyorum. Yeter ki İzmir belediyelerinin de bu iş içinde yer almasına sıcak baksınlar" açıklamasını yaptı.  

Muhabir: Alper Temiz