Saat 09.05; Türk Milletinin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk hayata gözlerini yumdu… Sonsuza dek kalbimizdeki yerini aldı. 

Dünyadaki son beş dakikasına gözleri kapalı girdi Mustafa Kemal Atatürk. Türkiye’de bütün bir ulus radyo başındaydı. Saray derin bir sessizlik içinde… 

“Doktor Mehmet Kamil Berk bir elini karyolaya yaslayıp ağlamaya başladı. Arada bir başını Mim Kemal Öker’in omzuna dayayıp hıçkıra, hıçkıra ağlıyordu. Prof. Dr. Muhtar Özden, odanın içinde ne yapacağını bilmiyor gibi bir o tarafa, bir bu tarafa gidiyordu. Hıçkıra, hıçkıra ağlarken, “Aman Yarabbi! Aman Yarabbi!” diyordu. Muhafız komutanı İsmail Hakkı Tekçe ve Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak da yatağın sol tarafında donmuş bir şekilde Atatürk’ün naaşına bakmaktaydı. Mustafa Kemal’in silah arkadaşı Kılıç Ali de saygı duruşuna geçmişti. Hasan Rıza yaşlı gözleriyle, “Bakın, koca bir tarih göçüp gidiyor!” dedi. Mim Kemal Öke, büyük önderin açık gözlerini elleriyle kapattı ve sırayla herkes Atatürk’ün ellerini öptü.

Saat tam 09.05… Birdenbire gök mavisi gözleri açıldı ve sert bir şekilde başını sağa çevirdi. Operatör Mim Kemal Öke Atatürk’ün açık gözlerini kapattı. Son nöbet defterine şöyle yazıldı. 

‘Saat 09.05, v

efat etmişlerdir.’

Sarı Zeybek belgeselinde son beş dakika böyle anlatılıyordu.

Atatürk’ün Yaveri Salih Bozok, yaşlı gözleriyle odadan çıkıp aşağıya doğru koştu. Alt katta boş bulduğu bir odaya dalıp kapıyı kapattı. Ve sonrasında içerden tek el silah sesi duyuldu. Sesi duyup odaya koşanlar içeride onu kanlar içinde buldular. Salih Bozok, kalbine sıktığı bir kurşunla kanlar içinde devrilmişti. ‘Başkomutan yaversiz gidemez!’ diyordu.

Tüm Türk ulusunun ortak hafızasıdır 10 Kasım…

Karanlığın içinde gök mavisi gözleriyle bu toprakları aydınlatan Mustafa Kemal Atatürk… Ölümünün yıl dönümünde anılıyor.

O sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu değil, bir lider değil, aynı zamanda Türk milletinin kalbinde sonsuz bir saygı ile anılan bir kahramandır. Atatürk’ün milletimize kazandırdığı bağımsızlık, özgürlük ve çağdaşlık gibi değerlerler kalbimizdedir. 

Atatürk, gönlümüzde ebedi bir yer edinmiş bir kahramandır. O, vatan topraklarını düşman işgalinden kurtararak Türk milletine, bizlere bağımsızlığı hediye etti. Ülkenin çıkmazlarla dolu bir dönemde, kararlılığı, vizyonu ve liderliği ile milleti aydınlık yarınlara taşıdı.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atan Atatürk'ün büyük mirası 100 yaşında! Onun eserleri, Türk milletinin birlik ve beraberliğini simgelemeye devam ediyor ve Türkiye'nin yol haritasını çiziyor. 

Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı, minnet ve özlemle anıyor, onun izinden gitmeye devam ediyoruz. 

Ey büyük Ata’m; Türk milleti olarak senin mirasını gelecek nesillere taşımayı sürdüreceğiz ve senin adını daima yaşatacağız.

“Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.” Türk ulusu onunla hep yaşadı ve yaşamaya da devam edecektir. Mustafa Kemal Atatürk

Büyük Önder, rahat uyu…