İzmir Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre bölgemizde sıcaklık değerleri yükseliyor. Hava sıcaklıkları mevsim normalleri üzerinde seyrederken yarın (Salı) gününden itibaren daha da artacağı ve Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 8 ile 12 derece üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Hafta sonu yağışlarla birlikte sıcaklıkların bölgemizde azalarak mevsim normalleri civarına inmesi bekleniyor.  Buna göre Salı günü İzmir 38, Aydın 42, Manisa 43 derece olacak. Çarşamba günü ise İzmir 40, Aydın 44, Manisa 45 derece olacak.

Karşıyaka yeşil, Balçova kahverengi: Plankton patlaması İzmir'i sarsıyor! Karşıyaka yeşil, Balçova kahverengi: Plankton patlaması İzmir'i sarsıyor!

Konu ile ilgili açıklama yapan Acıbadem Bodrum Hastanesi Acil Servis Sorumlu Hekimi Acil Tıp Uzmanı Dr. Caner İşkorur “Günlük yaşamda yeterli oranda su tüketmeye (en az 1.5- 2 litre) dikkat edilmelidir, bireyler sıvı alımı için istekli olmalıdır. Alınan sıvıların 10-15 derece arası olması en idealidir ve esas sıvının emildiği yer olan ince bağırsaklara geçişi hızlanır. Bol temiz kıyafetler giymeye, güneş ışınlarının çok daha fazla zarar verebildiği 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen göstermeliyiz” diye konuştu.

“Sıcak havanın hafif ve ağır etkileri var”

Halk arasında “sıcak çarpması” olarak bilinen durumun tanım ve isim itibarı ile aslında tıbbi olarak sıcak ile ilişkili hastalıkların en ağır şekli olduğuna dikkat çeken Dr. İşkorur “Halk arasında genelde en ağır şekli kastedilmemektedir. Bu tanımları tam anlamak ve ne önlemler alabiliriz sizler için özetlemek isterim. Biz sıcak ile ilişikli yaşanılan tıbbi problemleri iki grupta inceleyebiliriz. Hafif hastalık grubunda isilik (miliaria rubra), sıcak krampları, sıcak ödemi, ısı senkopu (bayılması) bulunmaktadır. Ağır hastalık grubunda ise sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması dediğimiz durumlar yer almaktadır” dedi. Çoğu kişinin çocukluk döneminde karşı karşıya geldiği milier döküntü yani isilikten korunmak için temiz ve sıkmayan giysiler giymek ve sürekli terleme oluşturacak durumlardan kaçınmak gerektiğini sözlerine ekledi.

Muhabir: BALAMİR YILDIZ