Kemalpaşa Belediyesi'nde yeni dönemin ilk meclis toplantısı gerçekleşti Kemalpaşa Belediyesi'nde yeni dönemin ilk meclis toplantısı gerçekleşti

DEM Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı tarafından geri alınması sonrasında, Van İl Seçim Kurulu, belediye başkanlığını ikinci sıradaki AK Parti adayı Abdullah Arvas'a verilmesine karar verdi. Bu karar büyük yankı uyandırdı ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den sert bir tepki geldi. Özel, bu kararı "demokratik ilkelerle bağdaşmayan bir müdahale" olarak nitelendirdi.

Van Seçim

''İkinci olana mazbatayı verme rezaleti!''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim gecesi yaptığı konuşmadan örnek veren Özgür Özel:  "Seçim sonuçları hakkında yaptığı balkon konuşmasında, gerçi birinci parti olan partimizi kutlamadı ama, seçim sonuçlarına saygılı davranacağını ifade eden bir konuşma yapmıştı. Ben bu konuşmayı önemsedim. Orada öyle konuşup da sonra rakibinin üç katı kadar oy alan bir büyükşehir belediye başkanı varken ona tuzak kurup ikinci olana mazbatayı vermeye rezaletine kalkışırlarsa söylediği bütün sözler hükümsüz hale gelmiş olur" dedi.

''Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır!''

Açıklamasının devamında DEM Parti adayının zamanında başvurduğundan bahseden CHP lideri: "Temyiz kağıdını almış, memnu hakların iadesi hallolmuş, aylarca kampanya yapmış. Cuma akşamı saat 16.55'te, Diyarbakır'dan gidip bir başvuruyla bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır" diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: Haber Merkezi