Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından açıklanan Yarış Takviminde yer alan 27-28 Nisan ve 8-9 Haziran tarihlerinde Pınarbaşı’ndaki İzmir Park Yarış Pistinde planlanan iki motor yarışı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin engeli nedeniyle yapılamadı. Federasyon yetkililerinden alınan bilgiye göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Daire Başkanlığı, “İzmir Park Yarış Pistinde güvenlik önlemleri yeterli değil, tel tamiri yapılacaktır” diyerek iki yarışın da yapılmasına engel oldu. 

Pistin açılması için 1000’in üzerinden dilekçe toplandı 

Yarışların iptal edilmesine yıllarını motor spora adamış genç sporcular ve aileleri isyan etti. Pistin yarışlara yeniden açılması için İzmir Valiliğine verilmek üzere binin üzerinden dilekçe toplandı. Türkiye Motosiklet Federasyonu yetkilileri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’dan randevu isterken, uzun süredir Başkan Tugay’ın motorsporunun öncülüğünü yapan ve ülkemizde gelişmesini sağlayan federasyon yetkililerine randevu vermediği bildirildi. 

Çocuğunun bu sporu yapması için arabasını, evini satan aileler var

Üçüncüsü kurulan istasyon ile hayvanlar yollarda takip edilecek Üçüncüsü kurulan istasyon ile hayvanlar yollarda takip edilecek

Profesyonel motor spor yarışçısı Caner Bilgin (36) de, Pınarbaşındaki pistin Türkiye’deki motor sporları açısından çok önemli bir yer olduğunu belirterek, “Başkan Cemil Tugay tarafından pist kapatıldığı için federasyonun planladığı iki yarış yapılamadı. Öte yandan antrenman yapmak isteyen motorspor tutkunları, Uşak’ta riskli boş alanlarda antrenman yapmaya çalışıyor. Türk sporcuları bunu hak etmiyor.  Pistin bir an önce açılmasını talep ediyoruz. Ben bu sporu çok severek yapıyorum. Bizden sonra gelecek nesiller de var. Arabasını, evini satıp çocuğu bu spora sevdalı olan yüzlerce aile var. Kimse onların umutlarını söndüremez”

Muhabir: Osman Günden