Büyücülük ve benzeri faaliyetler elbette ciddiye alanlar ve inananlar için çok önemli bir hadisedir. Ancak en nihayetinde metafizik olayları içerir ve bilimsel açıdan şüphelidir. Bugün büyücülük ve benzeri faaliyetler üzerinden haksız kazanç elde eden Hakan Erkan isimli şahsın yaptıklarına mercek tutuyoruz.

Hakan Erkan, kendisini metafizik uzmanı olarak tanımlıyor. Bakın altını çiziyorum metafizik. Peki tanıyalım bakalım, neymiş bu metafizik…

Metafizik nedir?

Metafizik baştan aşağı felsefi bir söylemdir. Doğa ötesi anlamı taşır ve varlık, varoluş, evren, düzen ve Tanrı üzerine yoğunlaşır. Bilimsel bir dayanağı bulunmadığından dolayı, mantıkla çalışır. Argümanlar sunar, analiz eder ve soruların cevaplarına ulaşma amacı güder. Empirizm, idealizm, rasyonalizm ve materyalizm gibi alt teoriler de metafizik kavramının içinde geniş yer bulur. Başlıca varlık nedir, varoluş nasıl gerçekleşti, ahlak nedir, bilinç nedir ve Tanrı var mıdır? gibi soruları ele alarak inceler, derin kavram ve analiz gerektiren düşünceleri açıklar, anlam kazandırmaya çalışır. Metafizik, başka boyuta geçmek, orayla iletişim kurmak, büyü yapmak veya bozmak değildir. Bunun uzmanlığı tartışmalıyken kendine bu titri uygun görenler elbette var.

Metafizik uzmanı nedir?

Birtakım haber kanalları ve ajanslar metafizik uzmanı terimini kullansa da bu meslek, hayvan psikoloğu, rüya tasarımcısı veya yapay zeka eğitmeni gibi gerçekte hiçbir karşılığı olmayan uydurma mesleklerden biridir. Ayrıca unutmamakta fayda var; en bilindik metafizik uzmanı, “Sağdan sola, yukarıdan aşağıya donat” diye bağırarak değişik figürler sergileyen, hepimizin utanç kaynağı Pelin Hürman’dır.

Hakan Erkan’ın metafiziği

Aristoteles’nun başlattığı metafizik söylemi, Descartes, Kant ve Heidegger gibi ünlü düşünürlerin de çalışmalar yaptığı bir alandır. Ancak bunların arasına Hakan Erkan’ı yazmazsak olmaz. Kendisi metafiziğe bambaşka bir boyut kazandırmış, İslam diniyle bütünleşik olduğunu ve şeytani işlerde kullanıldığını öne sürmüştür. Ona göre metafizik, büyü bulma ve bozma, sihir sirayeti, teşhis ve tanı konulamayan hastalık, ruhsal hastalıklar, niksar bakımı gibi farklı işlemleri içeriyor.

Niksar bakımı nedir?

Metafiziği büyü bulma ve bozma, sihir sirayeti, teşhis ve tanı konulamayan hastalık, ruhsal hastalıklar, niksar bakımı gibi farklı işlemleri içeren bir kavram olarak ele alan Erkan, metafiziğin tanımını çok yanlış anlamış gibi görünüyor. Sayılan işlemlerin içinde en mantığa sığmayanı ve metafizikle uzaktan yakından alakası olmayan diğer işlemlerin dik alası “niksar bakımı” adını verdiği uygulama. Epilepsi, beyin hastalıkları, kısırlık gibi birçok tanıya karşı güçlü olduğunu iddia eden Erkan, kendi uydurduğu bu bakım uygulamasını sadece kendisinin bildiğini belirterek şifa dağıtacağına inanıyor. Yöntemi de fotoğrafa bakmak. İnternetteki kaynaklarda kendisinin, bu uygulamayı yaptıran bazı vatandaşlara “20 ila 30 günde anlaşılır” diyerek oyaladığı iddialarına ulaşmak mümkün.

Babası hakkındaki bilgiler çelişkili!

Biyografisinde Fatih Medresesi’nde 47 yıl hocalık yaptığını iddia ettiği babası Nurullah Mustafa Erkan’a ait hiçbir kayıt yok. Muhtemelen bu isimde daha önce hiç kimse yaşamadı veya bu kişi Hakan Erkan’ın babası olmadı. Fatih Medresesi dediği yer de “Fatih Medreseleri” adıyla faaliyette olan, 1986 yılında kurulmuş bir vakıf. Babasının 2011’de öldüğünü hesaba katarak hocalık yaptığı 47 yılı nasıl tamamladığı kafa karıştıran bir detay. Çok da derin bir analize gerek yok, basit bir hesapla babasının medrese kurulmadan önce medresede hocalık yaptığını iddia ediyor. Kendi gibi babası hakkında da 22 yıllık bir çelişki var…

Ayrıca, yazı yazıldığı esnada bir yandan zan altında bırakılan Fatih Medreseleri’yle de telefonda görüşme yapılmış ve Nurullah Mustafa Erkan adında bir hocanın geçmişte burada hocalık yapmadığı bilgisine ulaşılmıştır.

Haksız kazanç elde ediyor!

Bu şahıs, video içerik platformu YouTube’a ilk videosunu 3 sene önce yüklemiş ve sabunda birkaç delik açarak “bağlama büyüsü”, “öldürme büyüsü” gibi saçma videolar çekmiş. Ancak, yorumlarda birçok insan olaya ilgi duyunca bu saçmalıkları ticarete dökerek para kazanma fikri aklına gelmiş. Nitekim yine 3 sene önce çektiği bir videoda saçma sapan yöntemler ve kurgu olduğu başından belli olan bir video ile adını geniş bir kitleye yaymayı başarmış. Büyü bozma işini bir kazanç kapısı haline getiren Erkan, -kendi iddiasıyla- büyü malzemelerini eliyle koymuş gibi bulduğu videolar yapmaya devam etmiş ve sonunda istediği zenginliğe kavuşmuş.

Hakan Erkan

Yaptığı iş kanunsuz!

Büyü yapıldığı iddiasıyla kendisine başvuran kişilerden büyüye karşı metafizik sonuçlar elde ettiğini iddia eden Hakan Erkan denilen kişinin, yetkili merciiler tarafından incelemeye alınması gerekmektedir.

Nitelikli dolandırıcılık teşkil eden büyü dolandırıcılığı TCK 158/1a kapsamında hapis cezasına kadar giden sonuçlar teşkil edebilir.