31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri Türkiye’nin dört bir yanından ilginç enstantanelere sahne oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 35 belediyede Cumhuriyet Halk Partisi üstün çıktı. “Bu tabloyu bekliyordum” diyenin samimiyetinden şüphe etmek lazım… Kimse beklemiyordu. Olaylar peşi sıra gelişti.

Farklı isimler siyasete girdi, beklenmeyen sonuçlar doğurdu. Bir tarafta Behzat Ç.’deki rolüyle sempati toplayan Erdal Beşikçioğlu Ankara’nın Etimesgut ilçesinde belediye başkanı olurken diğer taraftan Gökhan Zan Hatay’da istediğini alamadı.

En beklenmeyen olay için ise gözlerimizi Çanakkale’ye çevirmemiz gerekiyor.

Zeynep Çelik. Kendisi 22 yaşında bir genç kız. Biyografisine dair araştırmalarım sonuçsuz kalıyor. Üstelik iyi de bir araştırmacıyımdır. Tek bilinen babası Mehmet Çelik’in Çanakkale Yenice’de bir fabrikası olduğu ve kendisinin Kalkım’dan bağımsız aday olarak seçimlere girmek istemesi… -Bu kısımlara birazdan geleceğiz-

Oktay Saral, Mehmet Çelik ve Metin Aslankök

Mehmet Çelik’e geçmeden önce Çelik’in iş ortağı olan kişiyi bir tanıyalım.

İsmi ilk olarak CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın 2019’da yaptığı meclis konuşmasında geçiyor: Doğan Saral. Kendisi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral’ın kardeşi. Tabii isim benzerliği yoksa…

Doğan Saral isimli kişi hakkında internet aleminin derinliklerinde birkaç hesap bulunsa da hesapların ona ait olmadığını anlamak çok zamanımızı almıyor. Doğan Saral, yalnızca bir fotoğrafta yer alıyor. Onun dışında herhangi bir internet geçmişi yok.

Ona da Metin Aslankök adında birinin Instagram hesabından erişebiliyoruz. Aslankök sıradan bir insan değil. MHP’li Aslankök’ün Kalaşnikov silah tutan adamla verdiği pozları, altın kaplamalı mobilyaları ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin elini öpmüşlüğü var. Bu bambaşka bir dosya ancak değinmekte fayda var, Aslankök’ün “ağabeyim”, “büyüğüm” diye bahsettiği kişi ise yıllar evvel adı kaçakçılığa karışan ve ülkeden ayrılarak İsviçre’ye kaçan ‘Berber’ lakaplı Yaşar Aktürk… Şimdilerde Kilis Vakfı Başkanı olarak anılan Aktürk’ün bağlantıları Sedat Peker’e kadar gidiyor. Birbirlerini bayramda arayacak kadar da samimiler.

Doğan Saral ne iş yapıyor?

Tekrardan Doğan Saral’a dönelim. Kendisi ne iş insanı olarak ne de bir meslek titriyle internette yer almıyor. Bu tabii ki iş kuramayacağı anlamına gelmez ancak insan isminin en azından bir yerlerde geçmesini beklemiyor değil. Farklı bir takım toplu fotoğraflarda olduğuna dair kayıtlar mevcut olsa da yüzünü seçemiyorsunuz.

Mehmet Çelik ve Doğan Saral dostluğu

Mehmet Çelik ve Doğan Saral’ın dostluğu internet kayıtlarından elde edilen bilgilere göre Ekim 2019’a kadar gidiyor. Çünkü bu tarih, ortaklaşa açtıkları fabrikanın vergi numarası sorgulamasında işletme ruhsatını aldığı tarih. Bu fabrika faaliyet olarak bozulabilir gıda ürünleri dahil dondurulmuş veya soğutulmuş mallar için depolama yapıyor. İkincil faaliyet olaraksa elektrik enerjisi üretimi yaptığı bilgisine ulaşılıyor.

Siteleri şu anda aktif olarak çalışsa da biraz çağın gerisinde kalmış durumda.

Mehmet Çelik kimdir?

Meseleleri çok da karıştırmadan Mehmet Çelik’ten biraz bahsetmekte fayda var. Basında yer alan ilk habere göre Çelik, 1 Temmuz 2021’de 15 Temmuz 2021 günü yapılacak olan etkinlikler ve faaliyetler hakkında istişare toplantısına katılıyor. Toplantıya katılanlar arasında iş ortağı Doğan Saral da yer alıyor. Çanakkale Yenice Kalkım Beldesi’nde bağımsız belediye başkan adayı olan ve medyada “İş adamı” ünvanıyla yer alan Mehmet Çelik’in başına 2024’ün şubatında vahim bir olay geliyor.

Mehmet Çelik’e silahlı saldırı

Çanakkale'nin Yenice Belediyesi’nde “kendi halinde” bir iş insanı olan Mehmet Çelik’in de içerisinde bulunduğu araç, gece geç saatlerde silahlı saldırıya uğruyor. Adeta kurşun yağmuruna tutulan araçtan sağ olarak kurtulan Çelik’in üzerinde ne mutlu ki çelik yelek mevcut. Onun sayesinde hayatta kalmayı başarıyor. 10 Şubat’ta gerçekleşen bu olay, tabii ki normal bir hasım çarpışması değil. Belediye başkanı adayı olması, belli ki birilerinin hoşuna gitmiyor ve kendisini öldürmeye yönelik bir saldırı gerçekleştiriliyor.

Adaylıktan çekilip kızını aday gösteriyor

Mafyada bilinen bir gerçek vardır: Racon. Dostlara düşmanlara, tanıyana tanımayana, sevene sevmeyene karşı söylenen, hasımları ürkütüp dostları yakınında tutan mecaza dayalı ancak gerçeğe yakın söz dizileri… Mafyaların yazılı olmayan kuralları arasında en çok dillendirilenlerden birisi, kadınlara ve çocuklara karşı yüksek hassasiyet göstermektir. Kirli işlere onları katmamak ve onlara zarar vermemek önemlidir. Bunu yıkan, yeri gelir soysuz, yeri gelir onursuz, yeri gelir aynı acıları tadacak kişi olur. Ancak bu, büyük mafya babalarının da mutlaka uyduğu bir kuraldır. Mehmet Çelik’in sıradan hasımları tarafından saldırıya uğradığını söylemek, hiç mi hiç akıl kari olmayacaktır.

Adaylıktan çekilerek 22 yaşındaki kızı Zeynep Çelik’i başkan adayı yapmasının altında bu kurala sığınmasının çıkması kuvvetle muhtemeldir. Tabii ki sosyal medyada “Ben olamıyorsam kızım olsun” diyerek kızını aday yaptığı da söyleniyor.

Zeynep Çelik kimdir?

İnanın internette Mehmet Çelik ve Doğan Saral’dan daha az izi olan kişi Zeynep Çelik’tir. 22 yaşında bir genç kız olan Zeynep, Instagram profilini babasının saldırıya uğradığı tarihten yaklaşık bir hafta sonra, 16 Şubat’ta açıyor. Bu hesapta seçim için çalışmalar yürüttüğü, beldenin sorunlarına hâkim olduğu ve seçmenle sık sık bir araya geldiğine dair görüntüler paylaşılıyor. Bir röportajına denk geldiğim Zeynep Çelik’in aşağıdaki kâğıda göz ucuyla değil, direkt kafasını eğip bakarak muhabirin sorusunu yanıtladığını görmek ve şok olmamak elde değil…

Genç dedik, çocuk demedik

Siyaseten dünkü çocuk olarak nitelendirilebilecek Kalkım Belediye Başkanı Zeynep Çelik, bağımsız aday olarak girdiği seçimi kazanarak ulaşılması zor bir başarıya imza atıyor. Ancak biyografisine hiçbir yerden ulaşılamayan Çelik’in seçilmesi soru işaretlerini beraberinde getiriyor. “Nerede okudu?”, “Ne mezunu?”, “Ne gibi deneyimlere sahip?” ve daha önemlisi “Ne gibi bir yönetim deneyimi var?” gibi soruları sormak gerekiyor. Nasıl bir özgüven ki böyle bir görevi bu yaşta kabul etmek… Görevinin altını tecrübesiyle -hangi tecrübeyse artık- nasıl dolduracağı ise merak edilen bir diğer konu…

Siyaset nereye gidiyor?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihi başarısının ardından siyaset arenası yeniden canlanıyor ve büyük bir değişimin içine giriyor. Sol cenah uyanıyor ve umutlanıyor. 22 senelik AK Parti hükümranlığı adeta son demlerini yaşıyor.

Genç aday olarak CHP’nin açıkladığı isimlerin başında Buca Belediye Başkanı Görkem Duman geliyor. Kendisi 36 yaşında ve uzun süre yönetim kadrolarında yer almış, siyaset dışında ise mimarlık mesleğini icra ediyor. Başarılı bir insan ve iyi bir siyasetçi.

Amaç mukayese etmek değil tabi ki -zaten ortada karşılaştırabileceğimiz bir profil yok- ama ikisi de bir bakıma “Belediye Başkanı” titrine sahip.

Varın siz düşünün, 22 yaşında belediye başkanı olan Çelik’i 36 yaşında bakalım hangi konumdayken anacağız.