Kocaeli'de, eski model makine satarak zarar verdiği iddiasıyla bir makine mühendisini ofisinde öldüren sanık hakkında hazırlanan mütalaada, "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis ve 12 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Sanık, savunmasında aileden özür dileyerek pişman olduğunu belirtti.

21 Eylül 2022'de Güney Mahallesi Fatih Caddesi'ndeki bir tekstil atölyesinde meydana gelen olayda, Fırat C. (30) ve ağabeyi Rojhat C. (31), Savaş Taş'ın iş yerine geldi. Çıkan tartışmada Savaş Taş, silahla vurularak ağır yaralandı ve hastanede hayatını kaybetti. Atölyede çalışan İlter Kılıç da yaralandı. Gözaltına alınan şüphelilerden Fırat C. tutuklanırken, Rojhat C. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kocaeli'de Cinayet Davası, Sanığa Müebbet Ve 12 Yıl Hapis Talebi (1)

"Whatsapp Mesajlarından Cinayet Kararı Alındığı Anlaşılıyor"

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davanın duruşmasında, tutuklu sanık Fırat C., taraf avukatları ve Savaş Taş'ın ailesi katıldı. Tutuksuz sanık Rojhat C. duruşmaya katılmadı. Maktulün babası Aydın Taş, "Whatsapp mesajlarından sanıkların oğlumu öldürmeye karar verdikleri anlaşılıyor. Oğlum haksız yere öldürüldü. Eğer makineden dolayı sorun olsaydı, tazminat davası açabilirlerdi. Sanıklar bizi mağdur etti, müebbet hapis cezası ile cezalandırılmalarını istiyorum" dedi.

İzmir’de bir kadın cinayeti daha İzmir’de bir kadın cinayeti daha

Kocaeli'de Cinayet Davası, Sanığa Müebbet Ve 12 Yıl Hapis Talebi (3)

"Eşim Fırat'a Yumruk Atmadı"

Maktulün eşi Pınar Taş, sanıkların en ağır cezayı almasını isteyerek, "Fırat ve ailesi, teşvikten yararlanmak için ikinci el makine istedi, eşim bunu karşıladı. Kendileri borçlanma nedeniyle 'Bize ya ham madde verin ya da aldığımız ham madde için bize kefil olun' dediler. Eşim kabul etmeyince olayı gerçekleştirdiler" şeklinde konuştu.

"2019 Model Makine Dedi, 1995 Modelmiş"

Tutuklu sanık Fırat C. ise savunmasında, "Savaş'ın tutum ve davranışları bizi zarara uğrattı. 2019 model makine dedi, 1995 modelmiş. Olay günü karşılıksız çekin düzeltme hakkını kullanmak ve makineler hakkında konuşmak için ofisine gittim. Bana küfür etti, ben de tabancayı çıkararak hedef gözetmeden 3-4 el ateş ettim. Ailesinden özür diliyorum" ifadelerini kullandı.

Kocaeli'de Cinayet Davası, Sanığa Müebbet Ve 12 Yıl Hapis Talebi (4)

Savcı Mütalaası: Müebbet ve 12 Yıla Kadar Hapis Talebi

Savcı, mütalaasında Fırat C.'nin "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis, "tehdit" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis, "hakaret" suçundan 3 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis ve ruhsatsız silah bulundurma suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep etti. Ayrıca, İlter Kılıç'ın yaralanması nedeniyle "silahla kasten yaralama" suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 5 aya kadar hapis cezası istendi. Rojhat C. için ise darp suçundan 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına ve duruşmanın ertelenmesine karar verdi.

Kaynak: İHA