İzmir'de, nişanlısı Özlem Eryakşi'yi (37) öldürmekten yargılanan Cemal Kusuvoğlu (39), haksız tahrik altında işlendiği gerekçesiyle 24 yıl hapse mahkum edildi. Ayrıca, ruhsatsız silah bulundurma suçundan dolayı 2 yıl daha hapis cezasına çarptırıldı.

Olay, 25 Kasım 2022 tarihinde Konak ilçesine bağlı Atilla Mahallesi'nde gerçekleşti. İki çocuk annesi olan Eryakşi, Cemal Kusuvoğlu ile evlilik hazırlıkları yapmakta ve aynı iş yerinde çalışmaktaydı. İddialara göre, Kusuvoğlu tarafından evlerinde göğsünden vurulan Eryakşi, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Kusuvoğlu, cinayet şüphesiyle gözaltına alındı.

İzmir'de park halindeki araçta çıkan yangında 4 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti İzmir'de park halindeki araçta çıkan yangında 4 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Kusuvoğlu, silahın şakalaşma esnasında kazara ateş aldığını savundu. Bunun üzerine, ‘Kadına karşı kasten öldürme’ suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet ve ‘Ruhsatsız ateşli silah ve mermileri satın alma, bulundurma’ suçlarından 3 yıl hapis talebiyle dava açıldı.

Davanın 5. duruşması 27 Mayıs'ta İzmir Adliyesi 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşti. Burada savcı, sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi ve herhangi bir indirim uygulanmamasını talep etti. Duruşmada, savcının mütalaasını tekrarlaması ve sanık Kusuvoğlu'nun suçsuz olduğunu iddia etmesinin ardından mahkeme, kısa bir ara verdi.

Ara sonrası kararını açıklayan mahkeme, Kusuvoğlu'na ilk olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Ancak, olay günü Eryakşi ile yaşanan tartışmayı dikkate alarak, bu durumu haksız tahrik olarak değerlendirdi ve cezayı 24 yıl hapse indirdi. Mahkeme ayrıca Kusuvoğlu'na ruhsatsız silah taşımaktan dolayı 2 yıl hapis ve 60 gün adli para cezası vererek davayı sonlandırdı.

Kaynak: DHA