Hülya Avşar'ın kısa süre önce paylaştığı hasat videosu, sosyal medyada büyük ilgi gördü. Ünlü oyuncu ve şarkıcı, kırma zeytin hasadı yaparken çekilen videoda doğal yaşamı ve geleneksel tarımı desteklediği mesajını verdi. Bu paylaşımın ardından birçok kişi evde kırma zeytin yapmanın yöntemlerini merak etmeye başladı.
 

Evde kırma zeytin yapmak oldukça keyifli ve sağlıklı bir uğraş olabilir. 

KIRMA ZEYTİN TARİFİ  NASILDIR?

Malzemeler

Taze yeşil zeytin
Şişe dibine 1 parmak çökecek kadar  sıvı yağ
Salamura İçin;

1 litre su
1 dolu dolu yemek kaşığı kaya tuzu
1 tatlı kaşığı limon tuzu

Canan Karatay üstüne basa basa uyardı: Sakın içmeyin zehir saçıyor Canan Karatay üstüne basa basa uyardı: Sakın içmeyin zehir saçıyor

Kırma
KIRMA ZEYTİN TARİFİ

Zeytinleri kırmaya başlamadan önce yanınıza su dolu bir kap alın veya zeytinleri kuracağınız kaba ortalama olarak yarısına kadar su doldurun.
Zeytinleri tek tek kırıp kararmaması için suyun içine atın. Kırma işlemini tüm zeytinler için uygulayıp üzerlerini geçecek kadar su olacak şekilde tamamlayın. Ağzını kapatın. Zeytinlerin en az 10 gün boyunca günde bir defa olmak suretiyle suyunu değiştirin.
Zeytinlerin acısı gidene kadar suyunu değiştirmek gerek. Bu işlemin sayısı zeytinin türüne göre farklılık gösterir.
Zeytinin acısının gittiğinden emin olduğunuz zaman salamurası hazırlanır.
Salamura için 1 litre suya ortalama olarak 1 dolu yemek kaşığı kaya tuzu ve bir tatlı kaşığı limon tuzu eklenir. Eriyene dek karıştırılır.
Son acı suyu dökülen zeytinlerin üzerine sıvı yağ eklenir.
Zeytinler örselenmeden şişe alt üst edilmek suretiyle bütün zeytinlerin yağlanması sağlanır. Bu yapılan yağlama işlemi zeytinlerin rengini koruyor, kararmasını önlüyor.
Yağ miktarını ayarlamak için şişe dibine çöken yağa bakmak gerek. Öyle çok fazla yağ koymaya gerek yok.
İki buçuk litrelik şişe için zeytinler yağlandıktan sonra şişenin dibine bir parmak olacak miktarda yağ çöküyorsa yağı yeterlidir.
Yağlama işi tamamlandıktan sonra zeytinler üzerine hazırlanmış olan salamura suyu dökülür. Şişelerin ağzı sıkıca kapatılır. Hazırlanan zeytinler ortalama bir hafta içinde tatlanıp yemeye hazır hale gelir. Ancak hemen yemeyecekseniz hava almadığı sürece serin bir yerde uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Kaynak: nefisyemektarifleri.com, youtube.com

Duyguları okuyabilen 4 burç! Sezgileri çok güçlü ve birçok şeyi önceden hissediyorlar Duyguları okuyabilen 4 burç! Sezgileri çok güçlü ve birçok şeyi önceden hissediyorlar

Kaynak: Haber Merkezi