100 milyar liralık harcama azaltma hedeflenen paket, gider kalemleri detaylı bir şekilde gözden geçirilerek belirlenecek. Bina ve araç kiralamaları zorunlu olmayacak ve yurt dışı seyahatlere kısıtlama getirilecek. Ayrıca, tasarruf kurallarını ihlal eden kamu yöneticilerine cezai işlem uygulanacak.

Tasarruf ve Verimlilik Paketi detayları, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek toplantıda kamuoyuyla paylaşılacak. Toplantı, sabah 10.00'da başlayacak ve tüm kamu kurumlarını kapsayacak şekilde tasarruf tedbirlerinin genişletilmesini öngörüyor.

100 milyar liralık tasarruf

Kamu harcamalarında tasarruf tedbirlerinin uygulanacağı program, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek olan bir etkinlikte açıklanacak. Paketin detayları, Yılmaz ve Şimşek tarafından paylaşılacak ve 100 milyar liralık tasarrufun sağlanması beklenen önlemlerle birlikte, kamu kurumlarının harcamaları kapsamlı bir şekilde azaltılacak. Ayrıca, kamu kurumlarının bina ve araç kiralamaları gereksiz olduğunda yapılmayacak ve tanıtım gibi etkinliklere ara verilecek.

Kırtasiye harcamalarının azaltılması ve yazışmaların dijital platformlara taşınması gibi adımlar atılacak. Yatırımların büyük bir kısmı tamamlanacak ancak yeni yatırımlara başlanmayacak. Kamu tesislerindeki özel kontenjanlar sınırlanacak ve enerji tasarrufu uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mersin'de yaşanan kaza için taziye mesajı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mersin'de yaşanan kaza için taziye mesajı!

Yurt dışı seyahatlere sınırlama

Ayrıca, mal ve hizmet alımlarında ve yatırım bütçelerinde kesintilere gidilecek ve gereksiz harcamalar azaltılacak. Yurt dışı seyahatlere sınırlama getirilecek ve zorunlu durumlarda seyahatler kısıtlı bir ekip tarafından yapılacak. Tasarruf kurallarını ihlal eden kamu yöneticilerine yaptırım uygulanacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun Malatya ziyaretinde tasarruf önlemleri kapsamında bakanlık konvoyunda sadece 3 araç bulunuyordu. Bakan Uraloğlu, Malatya'ya sabah saatlerinde bazı ziyaretler için geldi ve tasarruf önlemlerine uygun olarak sadece 3 minibüsle seyahat etti. Malatya'daki Kuzey Çevreyolu projesinin tamamlanmasıyla şehir içi geçiş süresinin önemli ölçüde azalacağını belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ