Kent ve ülke gündemine dait çarpıcı tespitler yapan Hasan Tahsin Kocabaş Radyo Ege'de büyük bir ilgiyle takip edilen 90 Saniye programında 'Yıllardır kendi kendime kaldığımda hep düşünürüm, Atatürk acaba bilinci yerindeyken ama, son zamanlarında ülkesinin geleceği üzerine neler düşünüyordu? Acaba bugünleri hissetmiş miydi? diye seslendi dinleyecilerine.

İşte Hasan Tahsin Kocabaş'ın açıklamaları...

ATATÜRK NEREDE?

85 yıl önce bugün komadaydı Ebedi Şef, onun gidecek olmasına sevinen iç ve dış mihraklar gizlice ellerini ovuşturmaya başlamıştı. Bin bir mazeret de bulmuşlardı daha komadayken ölecek olmasına… Ama çare olamamıştı tıp işte… Ölüyordu sarı saçlı, mavi gözlü, iyi kalpli dev… Hepi topu 15 yılda ne güzel bir devlet ne güzel bir ülke ne güzel bir millet oluşturmuştu… Yıllardır kendi kendime kaldığımda hep düşünürüm, Atatürk acaba bilinci yerindeyken ama, son zamanlarında ülkesinin geleceği üzerine neler düşünüyordu? Acaba bugünleri hissetmiş miydi?

Yarın 85 yıl önceyi ne kadar hissederiz kuşkuluyum. Ama emin olduğum ölümünden 85 yıl sonraki Türkiye’nin, bıraktığı Türkiye olmadığıdır.

Kahramanmaraş'ta sağanak yağış sele neden oldu, tarım arazileri sular altında kaldı Kahramanmaraş'ta sağanak yağış sele neden oldu, tarım arazileri sular altında kaldı

Tütün ürünlerine zam üstüne zam geliyor, alkol ürünleri de öyle… Astronomik saçmalıkta fiyatlar var. Türkiye’nin tütünü yine ecnebilerin elinde alkolü gibi. Nerede eski Tekel günleri? Sahi neden satıldı bizim tütünler alkoller? Ne farkı var Reji idareli yıllardan bugünün? Tütünü biz yetiştirelim ama ürününü kazık olarak kabullenelim. Lozan’da böyle mi konuşulmuştu?  

Atatürk ölürken gerçek yerli ve milli bir ekonomi bırakmıştı… Tarımda da ticarette de bizdik egemen olan… Devletçilik gerekliydi.

Yarın 10 Kasım… Biraz bunları mı düşünsek, konuşsak… Neden bizim önemli günlerimiz hep güme gidiyor? Yoksa yeniden mi yaşıyoruz Atatürk öncesini?