Bakan Kacır, F İstanbul Gıda ve İçecek Ürünleri ve Üretim Teknolojileri Fuarı’nın açılışında konuştu ve toplumların sürdürülebilir, sürekli ve kesintisiz bir şekilde gıdaya erişiminin sadece sosyal politika unsuru olmadığını, aynı zamanda en temel insan haklarından biri olduğunu vurguladı. 

Bakan Kacır, gıda sanayisini çok yönlü desteklediklerini belirterek "2002'den bugüne gıda ürünleri imalatına yönelik olarak 8 bin 268 yatırım için teşvik belgesi düzenledik. Bu teşvikler kapsamında 594 milyar lira sabit yatırımla 246 bin istihdamın önünü açtık." dedi.  

MASKİ çalışanı dürüstlüğüyle takdir topladı! MASKİ çalışanı dürüstlüğüyle takdir topladı!

“594 Milyar liralık yatırım yaptık ve 246 bin istihdam yarattık” 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı yatırım, istihdam, üretim, icat ve ihracat rotasında kalkınma yolculuğunda öncü sektörler arasında yerini almasını sağladıklarını belirtti. 

Bakan Kacır  "2002'den bugüne gıda ürünleri imalatına yönelik olarak 8 bin 268 yatırım için teşvik belgesi düzenledik. Bu teşvikler kapsamında 594 milyar lira sabit yatırımla 246 bin istihdamın önünü açtık. 11'i 'Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi' olmak üzere 201 organize sanayi bölgemizde girişimcilerimiz, sanayicilerimiz 'gıda ürünleri imalatı' gerçekleştiriyor ve bu işletmelerde yaklaşık 185 bin kişiye istihdam olanağı sağlıyoruz.” dedi. 

Yerel kalkınma önceliği 

Gıda sanayisini AR-GE ve inovasyonla buluştururken Türkiye'nin lezzetlerinin kıymetli bir hazineye dönüştürdüklerinin altını çizen Kacır, yerel kalkınmaya öncelik verdiklerini belirtti. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı "Yerel ve geleneksel değerlerimizi yenilik ve teknolojiyle buluşturmayı önceleyen 'Yerel Kalkınma Hamlesi' vizyonumuz doğrultusunda, gıda ve gastronomi sektörüne yönelik kalkınma ajansları eliyle yürütülen 680 projeye 3,2 milyar liralık destek olduk ve yararlanıcıların eş finansmanı ile birlikte 5 milyar liralık yatırım hacmi oluşturduk. Topraklarımızın bereketini, mutfak kültürümüzün birikimini, çeşitliliğini ve zenginliğini 'Anadoludakiler' projesi ile gün yüzüne çıkardık.” dedi. 

Kaynak: Haber Merkezi