Sakız Adası, Ege Denizi'nin masmavi sularında bulunan saklı bir cennet köşesidir. Tarihi dokusu, lezzetli mutfağı ve muhteşem plajları ile öne çıkan bu adan, Yunanistan'a bağlı bir adadır. Öte yandan, Türkiye'ye çok yakın olan bu ada, vatandaşlarımızında gözdesi konumuna gelmiştir. Huzurun ve eğlencenin bir arada olduğu ada son yıllarda popüler hale gelmiştir. Çeşme ve Karaburun'a yakınlığı ile bilinen adaya da Türkiye'den ulaşım oldukça kolaydır. Peki, Sakız Adası'na nasıl gidilir? Sakız Adası'na ulaşım nasıl sağlanır. İşte, merak edilen her şey.

Sakız Adası Nasıl Gidilir

Sakız Adası nerededir?

Sakız Adası, Türkiye’ye pek de uzak olmayan Ege Denizi’nin kapsadığı alan içinde bulunan Yunan adasıdır. Öte yandan, Karaburun yarımadasıyla da karşı karşıya olan bu adanın iklimi çok sert değildir ve Akdeniz iklimi adanın hava durumunu belirlemektedir.

Gezilecek önemli yerler

Antik çağlardan beri adada hüküm sürmüş uygarlıkların bırakmış oldukları eserler adaya mistik bir hava katmaktadır.. Sakız ağaçlarıyla meşhur olan adada Sakız Limanı ve Sakız Adası Kalesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Adanın denize kıyısı olması sebebiyle meşhur plajlara sahiptir ve Adanın plaj bölümünde birçok eğlenceli aktivitiye yer verilmesi albeniyi oldukça arttırmaktadır. Sakız Adası’nın güney tarafında kalan eski uygarlıklar tarafından kurulmuş Sakız Köyü 24 köyün bir araya gelmesiyle oluşur. Bunların içinden Mestâ köyü ise yerli şarabıyla ve incir rakısıyla meşhur olup adaya gelen turistlerin uğrak mekanı durumundadır. Öte yandan, büyüleyici güzelliği ile öne çıkan ve UNESCO tarafından korunmaya alınmış olan Nea Moni Manastırı görkemli yapısıyla öne çıkmaktadır. Bu manastır, Bizansların Yunanistan'a bırakmış olduğu nadide eserlerden biri olarak  görülmektedir. Başta belirttiğimiz gibi Sakız Adası, ılıman bir iklime sahip olduğundan adaya istediğiniz her zaman gidebilirsiniz. Öte yandan, turistlerin tercih ettiği sezon genel olarak yaz sezonudur. Bu da plajların daha canlı ve havanın güzel etkisindendolayıdır.

Sakız Adası Manastır

Sakız Adası'na nasıl gidilir?

Türkiye'den Sakız Adasına hava ve deniz yolu ile gidilmektedir. En basit gidiş yolu ise İzmir- Çeşmeden kalkan feribotlarla sağlanmaktadır. Bu rota ile 30 dakika içinde Sakız Adası'na varabilirsiniz

Yeşilçam senaryolarını aratmayan bir hayat! Banu Özdemir için kötü günler geride kaldı Yeşilçam senaryolarını aratmayan bir hayat! Banu Özdemir için kötü günler geride kaldı

Sakız Adasındaki önemli festivaller:

Ağa Karnavalı
Roket Savaşı
Geleneksel Panayırlar

Muhabir: OSMAN GÜNDEN