Felsefe Ve Psikoloji Uzmanı Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu ve Sokak Ekonomisti Dr. Osman Sirkeci, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. İyi bir yerel politika halkı yönetmeyi değil halkla birlikte yönetmeyi hedeflemeli diyen Prof. Dr. Elbeyoğlu; “Yerel yönetim bir rant alanı gibi algılanıyor. Bu da işleri bozan bir şey. Oysa mesele ne kapabilirim değil, ne katabilirim olmalı. Anahtar adil ve demokrat olmakta” dedi.

‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 eser’

Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 eser adlı sergiden bahseden Prof. Dr. Elbeyoğlu; “Türk kadınlar derneği tarafından Mersin’de gerçekleşecek sergide bende konuşmacı olarak yer alacağım. 1923’e atıfla 23 kadın ressam ve heykeltıraşın sergisi açılıyor. Bu karma sergide kadının sanatta ve cumhuriyetteki yeri, kadın ve sanat başlıklarında bir konuşma gerçekleştireceğim. 23 tane kadın sanatçının eserlerini bir araya getirip beraber bunu konuşabiliyorsak bunu cumhuriyet sayesinde yapıyoruz. Sanatın özgürleştirici bir yanı var. Kadının da özgürleştirici ve yaratıcı doğası var. Bunun en iyi aksedilebildiği alandır sanat. Kadın Sanat ile özgürleşir, kadın da sanatla anlam kazanır. Cumhuriyetin 100. Yılında açılan bu sergiyi ve sanatkar kadınları yetiştiriyor olmamız açısından anlamlı buluyorum” dedi.

Ekonomi çok önemli

Türkiye, Cumhuriyet tarihinde en karışık en kritik şekilde yerel seçime gidiyor diyen Dr. Sirkeci; “Belirsizlikler hakim. Bir de halkın yakından hissettiği hayat pahalılığı. Yerel seçimlere giderken de ekonomi çok önemlidir. Bu sadece genel seçimler için geçerli değildir. Cumhurbaşkanımız fiyat etiketleri ile bizzat ilgileniyor örneğin. 31 Mart yerel seçimleri gündemde olmasa marketlerdeki etiketlerle kimin ne işi olur. Önümüzdeki 4.5 aylık süreç seçim ekonomisi dönemi olacak. Yerel seçimlere giderken ekonomik tedbirler, politikaların çok önemli araçlar olduğunu gösteriyor” dedi. 

“Mesele ne kapabilirim değil, ne katabilirim olmalı”

Partiler aday belirlerken bazı noktalara dikkat etmeli diyen Sirkeci; “Genel seçimlerdeki seçmen tercihi ile yerel seçimlerdeki seçmen tercihi farklılık gösterir. Kadın ve erkek olması bir rol oynayabilir. O mahallede o köyde halkın sorunlarına değinebilecek, halkla yaşayan ve temas eden biri olması önemli rol oynuyor. Menderes talihsiz günler yaşadı. Bir belediye başkanı yolsuzluk, rüşvet ile anılmamalı. Ne olursa olsun anılmamalı. Menderes’ten ve partiden bağımsız olarak söylüyorum. En küçük ilçede adaylar Ankara’da belirlenince sorunlar çıkar ve güven sarsılır. Menderes’te yaşıyorum. Ülkede son 15 yıldır bir kutuplaşma var. Bu yerele de meclise de yansıyor. Menderesli bu ayrışmadan bıkmış. Vatandaş hangi partiden olursa olsun Menderes’e hizmet edecek birilerini arıyor” ifadelerini kullandı.  Prof. Dr. Elbeyoğlu ise; “İyi bir yerel politika halkı yönetmeyi değil halkla birlikte yönetmeyi hedeflemeli. Çok sık rastlıyorum konuşmalarda halka inmiyorlar, biz halka ineceğiz. Bu iyi bir şey gibi anlatılıyor. Nereden iniyorsun sen? Burada üstenci bir bakış var. Yerel yönetim bir rant alanı gibi algılanıyor. Bu da işleri bozan bir şey. Bir belediye başkanı ben ne kapabilirim diye geliyor. Oysa mesele ne kapabilirim değil, ne katabilirim olmalı. Anahtar adil ve demokrat olmakta” dedi.

“Menderes’e borcumu ödemek istiyorum”

Başkan adaylığı için yola çıkmaya hazır olduğunu ifade den Dr. Sirkeci; “Ben aynı zamanda akademisyenim. Menderes’e hizmet etmek adına adaylığımı da açıkladım. Menderes neden Eskişehir gibi Tunceli gibi olmasın. Kişisel çıkarları değil Mendereslilerin refahını önde tutan bir belediye başkanı olmalı. Ben Menderes’te büyüdüm ve hayalimde hep şu vardı. Ben bu vatandaşların vergileriyle okula gittim, üniversitelerde okudum. Menderes’e bir borcum var. Akademi ve dünya çapındaki tecrübelerimi yeniden Menderesliler ile buluşturmalıyım diye düşünüyordum. Menderes’e borcumu ödemeliyim. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer hem projeler hem de akademik çalışmalarda bizi yakından takip ediyordu. Bizde onun arka sokaklara dokunmak ve başka bir tarım mümkün gibi projelerini hep destekledik. Bizim sokak emekçileri ile ilgili yaptığımız çalıştaylar, etkinlikler Başkan Soyer’in de dikkatini çekmiş. 4 yıl önce bizi çağırdı. Üniversiteleri bırakıp İzmir’e geldik. Gümüldür’de de festivaller düzenledik. Bütün etkinliklerimize de Menderes’teki tüm siyasi partilerin temsilcilerini çağırdık ve geldiler. Böyle olunca bütünlük oluşunca keşke belediye başkanı olsaydın söylemleri artmaya başladı. Yaptığımız çalışmalar bu talepleri beraberinde getirdi” açıklamasında bulundu.

Savarona Yatı, öğrencilerin Deniz eğitimlerinde kullanılacak Savarona Yatı, öğrencilerin Deniz eğitimlerinde kullanılacak

“Tunç Soyer’e teşekkür ediyoruz”

Yerel yönetim katılımcı olmalı diyen Dr. Sirkeci; “Benim birinci hedefim her ay muhtarlarımızla bir araya gelerek muhtarlar meclisi yapmak ve bunu kamuoyuyla paylaşabilmek.  Çünkü Muhtarların en önemli sorunu belediye başkanlarına ulaşamamak. Menderes’te örgütlü olan tüm parti temsilcileri ile Menderes partililer meclisinde buluşmak. Kameralar açık olacak tabi sorunun nasıl çözüleceği ile ilgili birlikte hareket edeceğiz. Menderes’e döndüğümüzde şu parti temsilcisiyle şu sorunu çözük diyeceğiz. Sorunları ortak akıl ve kollektif katılımcılıkla çözebiliriz. Menderes hayalimiz çok dertli. Ancak bu yola girdik. Biz zaten Menderes’te çok güzel şeyler yaptık. Dün Tunç Soyer bizi projelerimizi sunmak üzere kabul etti. Bizi ekip olarak da motive etti. ‘Menderes’te Tunç Soyer’in adayı Osman hocamdır’ diyerek bizi uğurladı. Bize kendisiyle birlikte yolculuk yapma fırsatı verdiği için teşekkür ediyorum. Başaracağız” dedi.