Manisa Gazeteciler Cemiyeti, hayatını kaybeden meslektaşları için lokma hayrı düzenledi Manisa Gazeteciler Cemiyeti, hayatını kaybeden meslektaşları için lokma hayrı düzenledi

ALPER TEMİZ - Daha önce çokça eleştirilen sağlıkta dönüşüm projesi ve sonrasında ortaya çıkan maliyet hesaplamaları, üniversite hastanelerinin belini büktü. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kardiyoloji bölümünde tedaviye başlayan bir hasta, stent uygulaması yapılamadığını dile getirdi. Hastanenin kendisine "Malzeme eksikliğimiz var" dediğini ifade eden kalp hastası bir hasta, "Stent uygulaması yapılmadı. Malzeme yokmuş. Başka hastaneye sevkim isteniyor ancak yönlendirilecek hastane Özel Gazi Hastanesi. Ben özel hastanede tedavi masraflarını karşılayacak maddi güçte değilim" dedi.

"Hastalara malzemeyi siz temin edin diyorlar!"
Kardiyoloji özelinde özellikle üniversite hastanelerinde belli başlı malzemelerde eksiklik yaşandığını dile getiren Birlik Sağlık Sen Genel Başkan yardımcı Dr. Murat Kalaycı, "SGK bu malzemelerin masraflarını karşılamıyor" diyerek temel nedenlerini anlattı. Kalaycıoğlu, "Üniversite hastaneleri ekonomik olarak zor durumda. Ticaret hane gibi işletiliyorlar. Artık hastanelerde gelir gider dengesi söz konusu. Kağıt havlu dahi evden getiriliyor. Mesela bir akademsiyen hoca 'Şu model malzeme gerekli' diyor. Ancak SGK 'Ben bunu ödeyemem' diyor kısacası. Bu nedenlerde ötürü temin zorlukları söz konusu. SGK bunu ek maliyet olarak görüyor. Üniversite hastanlerinde zaten çoğu zaman üst seviye tedaviler uygulanıyor ve hocalar çoğu zaman daha alt seviyede kritik tedavilere yanaşmamayı seçiyor. Aslında bu keyfi bir durum gibi gözükse de öyle değil; hocalar o an daha kritik hastalarla ilgilenmek zorunda. Malzemedeki eksiklikler de cabası ve bu nedenle hastanın sevkini daha uygun buluyorlar. Bu döngüdeki temel sorun maalesef sağlıkta dönüş projesi adı altın başlatılan dönüşümdür. Hatta hastalara 'Malzemeyi siz temin edin' deniliyor" açıklamasını yaptı.

Murat-1

Muhabir: Alper Temiz