Aydın, İzmir ve Tokatta 3 ayrı fabrikası bulunan Dimes markası vatandaşlar tarafından sevilerek tüketilen ve sık tercih edilen markalardan bir tanesi olarak biliniyor.  Dimes markası, meyve suları ve çeşitli içecekleri ile tanınan ve uzun yıllardır evlerdeki sofralara giren markalar arasında yer alıyor. Tüketiciler Dimes markasının hangi ülkeye ait olduğunu, sahibinin kim olduğunu da merak ediyor. Bu nedenle sık sık arama motorlarında Dimes kimin sorusu sık sık aratılıyor. İşte markaya ait detaylar…

Dimes Kimin?

Dimes, Türkiye’de en çok tanınan meyve suyu üreticilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Boykot hareketleri nedeniyle birçok markanın yerli olup olmadığı araştırılıyor. Bu nedenle Dimes yerli mi merak ediliyor. Peki, Dimes kimin?

Dimes Diren Holding’e ait bir markadır. Diren Holding’in kurucusu ise Mustafa Vasfi Diren’dir.

Bursa Ziraat Okulu'ndan mezun olan Mustafa Vasfi Diren, 1958'de Tokat'ta kendi bahçesinde deneysel olarak üretime başlamıştır. Diren, 1943 yılında mezun olduktan sonra Amasya ve Yalova'da çalıştı. 1958 yılında Tokat'a dönmek ve burada üretim yapmak istemiştir. 1963 yılında Mustafa Vasfi Diren, Almanya'da bu alanda teknik eğitim almıştır. Mustafa Vasfi Diren, ülkeye döndükten sonra Tokat'ta ilk seri meyve suyu üretimini başlattı ve DİMES markasını kurmuştur.

Mayıs 2000'de açılmaya karar veren DİMES, 2001'de başlayan Türkiye ekonomik krizi nedeniyle halka arzını erteledi. 2005 yılında Türk meyve suyu markası olarak 52 ülkeye ihracat yapmış ve ilk şeker içermeyen %100 üzüm suyu ve nar suyunu üretmiş bir markadır.

Kulağakaçan ve hamam böceklerinden kurtulmayı sağlayan yöntem! İşte işe yarar tüyo Kulağakaçan ve hamam böceklerinden kurtulmayı sağlayan yöntem! İşte işe yarar tüyo

Dimes Kimin 3

Dimes Türk Malı Mı?

Mustafa Vasfi Diren tarafından kurulan Dimes markası yüzde yüz yerlidir. Diren’in kurduğu Diren holding bünyesindedir ve hiç satılmamıştır. Bu nedenle Dimes markasının yüzde yüz yerli ve Türk malı olduğunu söyleyebiliriz.

Dimes Kimin 1

Dimes Hakkında

Dimes, Türkiye'de üretilen meyve suyu ve içecek markasıdır. Dimes, 1983 yılında Türkiye'de yerel bir marka olarak kurulmuş ve doğal meyve suları, nektarlar, içecekler ve diğer sağlıklı içecekler konusunda tanınmış bir marka haline gelmiştir. Ayrıca Dimes Türkiye’nin ilk meyve suyu üreticisi olma özelliği taşımaktadır.

Taze ve kaliteli meyvelerden ürettiği ürünlerle Dimes, Türk tüketicilerinin güvenini kazanmıştır. Dimes ürünleri hem Türkiye'de hem de uluslararası pazarlarda satılmaktadır.

2005 yılında Türk meyve suyu markası olarak 52 ülkeye ihracat yapan Dimes markası, ilk şeker içermeyen %100 üzüm suyu ve nar suyunu da üretmiştir. OBSESSO markası ile 2019'da soğuk kahve pazarına da işbirliği yaparak girmiştir; Dimes, bu nedenlerden dolayı yerli bir markadır.

Dimes’in Türkiye’de Aydın, İzmir ve Tokat’ta 3 fabrikası vardır. Dimes’in CEO’su Ozan Diren’dir.

Dimes Kimin 5

Dimes Ürünleri

Dimes kimin ve Dimes türk malı mı gibi sorulara cevap verdikten sonra Dimes ürünlerini sizler için listeledik.

Dimes’in ürünleri aşağıdaki gibidir:

  • Dimes Cool
  • Dimes Smoothie
  • Dimes %100 Meyve Suyu
  • Dimes Feel More
  • Dimes Xpress
  • Dimes Nektar ve İçecek

Kaynak: HABER MERKEZİ