Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan 75 sayfalık iddianameyi kabul ederek tensip zaptını hazırladı. İlk duruşma 4 Eylül'de yapılacak ve duruşmalar 5 ve 6 Eylül'de devam edecek.

Operasyon ve gözaltılar

1 Kasım 2023'te İstanbul merkezli altı ilde düzenlenen operasyonlarda, Dilan ve Engin Polat'ın da aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alınmıştı. Polat çiftinin şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterlere el konulmuştu. MASAK tarafından hazırlanan ön inceleme raporunda, tasfiye halindeki üç firmadan sahte fatura kullanılarak 200 milyon lira para girişi tespit edilmişti.

Paranın, aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edildiği ve son aşamada Engin Polat'ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul isimli firmada toplanarak gayrimenkul ve araç alımında kullanıldığı belirlenmişti. İstanbul merkezli 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmişti.

Adli işlemler ve tahliyeler

Dilan ve Engin Polat'a ait bir medikal şirketin, başka bir firmaya isim hakkı verdiği ve 1 milyon 800 bin liranın ortakların kişisel hesaplarına aktarılmaya çalışıldığı tespit edilmişti. 16 şüpheli tutuklanırken, 27 şirkete kayyum atanmıştı. 14 Haziran'daki aylık tutukluluk incelemesinde, bazı şüpheliler adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliye edilmişti.

İddianame detayları

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, yasa dışı yollarla edinilen paraların "soğuk cüzdan yöntemi" ile aklandığı belirtiliyor. Polat çiftinin kısa sürede elde ettikleri şöhret ve tanınırlık sayesinde ticari faaliyetlerde bulunarak, yasa dışı bahis paralarının perdelenmeye çalışıldığı ifade ediliyor.

Cemil Tugay 'SDS'de Aydın Pehlivan'ın gölgesinde kaldı! Menemen'in verdiğini Büyükşehir veremedi! Cemil Tugay 'SDS'de Aydın Pehlivan'ın gölgesinde kaldı! Menemen'in verdiğini Büyükşehir veremedi!

31 şirket ve bu şirketlerin sahip olduğu mal varlıklarının müsadere edilmesi talep edilen iddianamede, Dilan ve Engin Polat'ın toplam 20 ila 40 yıl hapisle cezalandırılmaları isteniyor. Diğer şüphelilerin de farklı suçlardan değişen oranlarda hapis cezasıyla yargılanmaları öngörülüyor.

Başsavcılık tarafından onaylanan iddianame, yargılamanın Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılması gerektiği belirtilerek iade edilmişti. Ancak, itiraz sonucunda Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti.

Kaynak: Haber Merkezi